MIASTO
Oddali hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej
Milczenie, cisza i zaduma – w takiej atmosferze przeszedł ulicami naszego miasta VI Kielecki Marsz Katyński, który upamiętnił 79. rocznicę zbrodni dokonanej przez Sowietów na elicie przedwojennej Polski.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12 na ulicy Sienkiewicza. Kolumną marszową dowodził major Arkadiusz Radziński z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Żołnierze, grupy rekonstrukcyjne i uczestnicy marszu wyruszyli z wysokości ulicy Żelaznej na Rynek, gdzie oficjalnie zainaugurowano obchody. Głos zabrała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski. – Wszystkie ofiary Zbrodni Katyńskiej łączy obywatelstwo i decyzja sprawców tego mordu, dokonanego na rozkaz Stalina. Jak uzasadniano tę zbrodnię? Pisano: „to zatwardziali, nie rokujący poprawy, wrogowie władzy sowieckiej”. Zamordowano ich bez procesów i bez wyroków. Zostali zamordowani za miłość do ojczyzny wbrew praw i wszelkim konwencjom. Dziś cieszę się, że jesteśmy tu razem z tym, którzy nigdy nie pozwolili zapomnieć – mówiła wojewoda.
Historyczne tło zbrodni sprzed 79 lat przedstawiła dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelni Delegatury IPN w Kielcach. – W lesie katyńskim zamordowano polskich żołnierzy. Stał się on symbolem tego mordu. Dziś wiemy, że tych miejsc było wiele. Ta perfidna zbrodnia była dokładnie zaplanowana. Najpierw więzieni, potem przewożeni, potem katowani, a potem w różnych miejscach grzebani, tak aby świat nigdy się o tej zbrodni nie dowiedział – tłumaczyła dr Koczwańska-Kalita.
Z Rynku Marsz przeszedł ulicą Dużą, Jana Pawła II, Ściegiennego, Sołtysiak „Barabasza” i Gagarina na Skwer Pamięci Ofiar Katynia. Tam złożono kwiaty i zapalono znicze przy Monumencie SEN. Do zgromadzonych zwróciła się prezes Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska”, Anna Łakomiec, która poprosiła młodzież o to, żeby nigdy nie zapomnieli o ofiarach Zbrodni Katyńskiej.
Wśród uczestników uroczystości byli także Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, Mirosław Gębski, starosta kielecki, prezydent Kielc Bogdan Wenta, profesor Ryszard Legutko, poseł do Parlamentu Europejskiego oraz wielu młodych ludzi, m.in. z Ochotniczych Hufców Pracy. – Najważniejsza jest pamięć, ale jednocześnie nauka z tragicznej historii, kierowana do młodzieży – wyjaśniał Jacek Sabat, wojewódzki komendant Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Kielcach.
Uroczystości zorganizowała wojewoda świętokrzyski, kielecki IPN oraz Kielecka Rodzina Katyńska.
https://emkielce.pl/miasto/oddali-hold-ofiarom-zbrodni-katynskiej#sigProGalleriab7141f70b8