MIASTO
Dbaj o skórę!
Nieestetyczne przebarwienia, zaczerwienienie skóry, wysypka, poparzenie, a nawet udar – to skutki nadmiernego przebywania na słońcu. O tym, co robić, by do nich nie dopuścić rozmawialiśmy z dr n. med. Małgorzatą Słowik – Rylską, lekarzem dermatologiem z Kliniki Dermatologii w Kielcach.
Słońce ma dobroczynny wpływ na nasz organizm na przykład poprawia nam nastrój, podnosi poziom serotoniny, wpływa na produkcje witaminy D3, dział immunomodulująco na układ odpornościowy skóry, może również nam szkodzić jeśli korzystamy z niego nierozsądnie.
Nadmierne opalanie się może wywoływać wiele niepożądanych objawów jak na przykład poparzenie, przebarwienia. Uszkadza kolagen, elastyne przyspiesza starzenie się skóry. Zwiększa tendencje do powstawania znamion barwnikowych. Mutacje powstające na poziomie komórki przyczyniają się do powstawania niemelanocytowych raków skóry jak i czerniaka.. Co zatem zrobić, by do nich nie dopuścić?
- Po pierwsze musimy unikać intensywnego napromieniowania promieniami ultrafioletowymi( UV). Przy wysokich temperaturach otoczenia nie powinniśmy zbyt długo przebywać na słońcu, a jeśli już chcemy korzystać z kąpieli słonecznych to musimy stosować w tym czasie filtry przeciwsłoneczne o wysokich współczynnikach ochronnych, które zabezpieczają nas przed złym działaniem światła. Zasadniczo powinniśmy unikać opalania w godzinach od jedenastej do piętnastej, kiedy to promieniowanie UV jest najsilniejsze – apeluje dr Małgorzata Słowik - Rylska. Pamiętajmy, że opalanie skóry na czerwono powoduje kumulację pewnych mutacji na poziomie komórki, które w przyszłości mogą zainicjować proces nowotworowy.
Stosuj filtry!
Wyjeżdżając na wakacje każdy chyba marzy o pięknej opaleniźnie, której zazdrościliby inni. Niestety, ludzie bardzo często chcą ją osiągnąć za wszelką cenę i zapominają o kilku podstawowych zasadach, na przykład o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych chroniących naszą skórę przed nadmiernym promieniowaniem UVB, UVA, czy promieniowaniem podczerwonym,. Filtry przeciwsłoneczne to produkty bardzo złożone, niektóre substancje w nich zawarte odbijają świtało słoneczne inne pochłaniają je. Czasami stosowanie ich może wywołać alergię kontaktową. Należy dobrać odpowiedni produkt do naszej skóry mając na uwadze warunki w jakich będziemy się opalać. Im wyższe parametry ochronne w filtrach tym dłuższa ochrona przeciwsłoneczna i możliwie dłuższy czas przebywania na słońcu. Pamiętajmy o odpowiedniej ochronie dzieci. Dla nich dostępne są specjalne produkty. Filtry dla dorosłych mogą zawierać różne substancje, które nie powinny być aplikowane na skórę małych dzieci. Pamiętajmy, że promieniowanie UVA przechodzi przez szybę okienną i również działa z tą samą siłą.Dermatolog przypomina jednocześnie, że krem z filtrem należy rozprowadzić na skórze od 15 do 30 minut przed wyjściem na słońce. –Bardzo często popełniamy ten błąd, że nakładamy filtr dopiero wówczas, jak zaczynamy się opalać i niestety zaczyna on działać dużo później. Mało kto pamięta także o tym, że filtry zachowują swoje właściwości około 2-3 godzin. Po tym czasie powinniśmy na nowo aplikować je na skórę w odpowiedniej dawcę. Zalecana dawka to 2 gramy/cm2. Filtry wodoodporne również mają określony czas działania od 40 do 80 minut, więc pamiętajmy o powtórnych aplikacjach. Każde wytarcie ręcznikiem skóry, mechaniczne działanie piasku usuwa substancje ochronne z naszej skóry. Niestety, większość nie przywiązuje do tego uwagi ile kremu zastosować na skórę. Zazwyczaj bywa tak, że jadąc na wakacje zabierana jest jedna butelka kremu na całą rodzinę, w dodatku po przyjeździe okazuje się, że część tego kremu jeszcze została. A korzystając z kąpieli słonecznych, czyli odsłaniając praktycznie całe ciało to tych produktów powinniśmy zużyć bardzo dużo, stosując powyższe zasady.
Ostrożnie z dziećmi!
Upały i wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla dzieci – przypomina dermatolog. - Dzieci nie powinny być w ogóle opalane, o czym niestety rodzice zapominają. Absolutnie nie powinny opalać się bez stasowania flitów ochronnych. Jak już wspomnieliśmy każde opalanie skóry na czerwono, od najmłodszych lat, jest przez skórę ‘zapamiętywane”, powoduje gromadzenie się pewnych mutacji punktowych, które w przyszłości po zadziałaniu kolejnych dawek toksycznych UV mogą zapoczątkować zmiany nowotworowe skóry.Jeśli już koniecznie chcemy się opalić, to róbmy to z głową i pamiętajmy, by przed opalaniem chronić odpowiednio dzieci- uczula doktor.
Z każdą cerą inaczej
Szczególnie ostrożne powinny być także osoby z jasną karnacją skóry, czyli te z tz fototypem pierwszym. Takie osoby maja bardzo jasną skórę, jasne lub rude włosy i zawsze opalają się an czerwono. Takie osoby nigdy nie opalą się na brązowo, ale żeby uniknąć poparzenia powinny korzystać z krótkich kąpieli słonecznych zanim ich skóra wyprodukuje odpowiednią ilość barwnika melaniny, który chroni przed nadmiernym działaniem UV. Takie osoby powinny stosować filtry o najwyższej ochronie przeciwsłonecznej dla promieniowania UVA i UVB.
W upalne dni nie możemy zapominać także o nawadnianiu organizmu. Oczywiście nie oznacza to picia litrami lodowatej wody. Wręcz przeciwnie: ponieważ duża różnica temperatur między lodowatym napojem, a gorącym otoczeniem może spowodować szok termiczny, dlatego lepiej wybrać płyny w temperaturze otoczenia lub chłodne napoje, jednak nie te, które mrożą dłoń. Nie możemy także zapominać w upalne dni o nakryciu głowy, chroniąc się przed przegrzaniem, jak również o okularach przeciwsłonecznych, które chronią nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Również ubrania, na przykład przewiewne koszule , spodnie, mają współczynnik ochrony rzędu około 15 ( SPF 15+, Sun protection factor) i dodatkowo chronią naszą skórę przed złym wpływem słońca. Powinniśmy chronić usta przed działaniem immunosupresyjnym światła, które może wyidukować opryszczkę wargi lub działać mutagennie. Czerwień wargowa jest jednym z częstszych miejsc powstania nowotworów indukowanych promieniami UV.
Słońce jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wpływa korzystnie na samopoczucie, pobudza wydzielanie wielu hormonów, umożliwia syntezę witaminy D. Jednak nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych może wywoływać też wiele objawów niepożądanych. Pamiętajmy o podstawowych zasadach ochrony przy korzystaniu z kąpieli słonecznych w czasie urlopów wakacyjnych tego lata.