MIASTO
Nowe zasady w służbie zdrowia?
Pojawił się projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. W myśl proponowanych przepisów pacjenci będą mogli korzystać z odpłatnych świadczeń zdrowotnych w publicznej placówce ochrony zdrowia.
Wraz z pojawieniem się projektu pojawiło się wiele wątpliwości. Pacjenci obawiają się, że zmiana ta podzieli pacjentów na tych „bogatych” i „biednych”. Ministerstwo Zdrowia uspokaja. Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie resortu, „to rozwiązanie w żaden sposób nie ograniczy uprawnień pacjentów do nieodpłatnych świadczeń – będą one udzielane na dotychczasowych zasadach”. W projekcie dokładnie określone są zasady funkcjonowania publicznych placówek według nowych zasad:
„Publiczne placówki ochrony zdrowia, które się na to zdecydują, będą musiały:
- zorganizować przebieg udzielania świadczeń w taki sposób, aby nie ograniczyć pacjentom dostępu do leczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia;
- zapewnić warunki udzielania świadczeń komercyjnych, które nie będą miały wpływu na leczenie pacjentów w ramach środków publicznych (odrębne: personel, sprzęt, pomieszczenia, źródła finansowania);
- dopilnować, aby prawa pacjentów zapisanych na listach oczekujących nie zostały naruszone” – czytamy na stronie ministerstwa.
Obecnie trwają konsultacje społeczne projektu ustawy. Uwagi można zgłaszać do 13 lipca