Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Nowa przestrzeń i zbiory kieleckiego IPN

piątek, 07 czerwca 2024 17:44 / Autor: Michał Kita
Nowa przestrzeń i zbiory kieleckiego IPN
Nowa przestrzeń i zbiory kieleckiego IPN
Michał Kita
Michał Kita

Siedziba kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej została oficjalnie otwarta po rozbudowie. Gmach mieszczący się przy alei Na Stadion zyskał nowoczesną przestrzeń konferencyjną, a także rozbudowane archiwum, umożliwiające przechowywanie materiałów i źródeł archiwalnych w jeszcze lepszych warunkach. Dziś (piątek 7 czerwca) odbyła się uroczysta inauguracja budynku po przebudowie.

W wydarzeniu wziął udział prezes IPN Karol Nawrocki, który podkreślił, znaczenie pracy kieleckiej delegatury w kształtowaniu świadomości historycznej, miasta i regionu.

– Jeszcze nigdy tak wielu tych, którzy walczyli, cierpieli i ginęli za Polskę wolną i niepodległą, a których mogła dotknąć historyczna amnezja, wymazanie ze świadomości historycznej, nie zawdzięczało tak wiele, ciężkiej, metodycznej badawczej i naukowej pracy, tak nielicznym. Tak nielicznym pracownikom kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, którzy blisko 25 lat dbają o to, aby świadomość historyczna w Kielcach, województwie świętokrzyskim i całym kraju była obecna. Aby refleksja o historii Polski i Polaków w XX wieku byłą wciąż z nami – powiedział.

Wydarzenie było połączone z przekazaniem delegaturze IPN w Kielcach pamiątek i zbiorów po Wandzie Madejczyk „Ady”, związanej z Sandomierzem członkini Armii Krajowej.

Zbiory przekazała córka, bohaterki, Anna Wasilewska, która podkreśla, że jej matka była skrytą i skromną osobą.

– Jej przeszłość i tragiczne chwile związane z okupacją, wysiedleniem i rozstrzelaniem ojca mocno ją doświadczyły. To wpłynęło na to, że mama przez całe życie unikała tematu swojego udziału w Armii Krajowej i działalności konspiracyjnej.

– Chciałam podziękować panu naczelnikowi, ponieważ jego starania i zabiegi przekonały mnie do zgromadzenia i przekazania archiwum i wspomnień po matce. Mama, mimo że zawsze była bardzo skromną osobą, miała żal o to, że nie została należycie doceniona. Chociaż za życia nie dała nikomu szansy, aby tak się stało. Przekazując zbiory, mam nadzieję, że jej historia trafiła we właściwe miejsce. A te materiały będą służyć kolejnym pokoleniom historyków – mówiła.

Robert Piwko, naczelnik kieleckiej delegatury IPN, podkreśla, że rozbudowana siedziba daje większe możliwości realizacji misji Instytutu w regionie.

– W nowej części budynku funkcjonuje już magazyn, nasza sala konferencyjna będzie także miejscem spotkań i debat. Już niebawem, 13 czerwca będziemy gościć Konsula Generalnego Węgier i zorganizujemy seans filmowy. Chcemy, aby sala konferencyjna, jak i cała Delegatura była otwartym miejscem, na dyskusję i debaty o historii najnowszej, ale również refleksji nad teraźniejszością i przyszłością – dodaje.

Po oficjalnym otwarciu rozbudowanej siedziby IPN odbyło się zwiedzanie budynku delegatury, a także piknik wojskowy, przygotowany dzięki wsparciu 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej i Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO