MIASTO
Nocne życie miasta. Imprezowicze przysparzają tam policjantom pracy
Ścisłe centrum Kielc, a także okoliczne osiedla – taki rejon obejmuje swoim zasięgiem Komisariat Policji III w Kielcach. Pracujący tam mundurowi mierzą się głównie z interwencjami związanymi z nocnym życiem miasta. I mają co robić!
Ulica 1-go Maja, al. IX Wieków Kielc, Pocieszka, Warszawska, Źródłowa, Tarnowska, Seminaryjska, Jana Pawła II, Ściegiennego, Gagarina, Krakowska – centrum ograniczone tymi ulicami to rejon pracy policjantów z KP III. Dużo dzieje się tam zwłaszcza w trakcie lata.
- Na ulicy Sienkiewicza i w Parku Miejskim odbywa się szereg imprez, festynów, pikników, a takie wydarzenia skupiają w jednym miejscu wiele osób. Oprócz tego na rynku i w jego pobliżu znajduje się wiele lokali gastronomicznych i pubów, w których spożywany jest alkohol. A to prowadzi do wzmożonej pracy policjantów – zauważa mł. asp. Małgorzata Perkowska-Kiepas, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.
Choć w rejonie Komisariatu Policji III w Kielcach nie ma blokowisk, a przeważają budynki w niskiej zabudowie i kamienice, to nie brakuje interwencji domowych. W całym ubiegłym roku było ich 307.
- Jeszcze więcej pracy policjanci mają przy zdarzeniach związanych z zakłócaniem ładu i porządku – tych odnotowaliśmy 399. Głównie są to interwencje wobec osób, które nietrzeźwe wracają z imprez, zachowują głośno w pobliżu czyichś mieszkań, czasami są agresywni – wyjaśnia Perkowska-Kiepas.
Najczęstsze miejsca, w których interweniują policjanci są niezmienne od lat – głównie to kielecki rynek, ulica Sienkiewicza i przecinające deptak uliczki. Imprezowicze, w szale zabawy, często zapominają że w pobliżu są także budynki mieszkalne.
- Sporo pracy kieleckim policjantom przysparzają również osoby bezdomne. Najczęściej mundurowi interweniują w pobliżu ulicy Czarnowskiej, IX Wieków Kielc, a także na dwóch dworcach – PKP oraz PKS. W tych miejscach najwięcej zdarzeń notujemy w trakcie zimowych miesięcy. Bezdomni chcą się tam ogrzać, ale nierzadko piją alkohol i zaczepiają podróżujących – zauważa policjantka.
Na terenie Komisariatu Policji III w Kielcach nie brakuje również punktów, które stanowią centra spotkań towarzyskich suto zakrapianych alkoholem. Zdarza się również, że przy imprezowiczach policjanci znajdują substancje odurzające.
- Miejscem, które szczególnie upodobali sobie kielczanie jest Skwer imienia Szarych Szeregów. Jeśli chodzi natomiast o przestępstwa narkotykowe, to w ubiegłym roku policjanci z KP III odnotowali ich 59 – mówi Perkowska-Piekas.
Co ciekawe, choć na terenie Komisariatu Policji III nie ma dużych galerii handlowych, to jednak kradzieży nie brakuje. A to głównie za sprawą… drogerii i z kasami samoobsługowymi. Kradzieże generują także kluby nocne i lokale gastronomiczne, w których nierzadko „znikają” torebki, portfele, czy telefony.
- Policjanci odnotowali 94 kradzieży będących przestępstwem – a więc gdy wartość skradzionej rzeczy przekroczyła pięćset złotych. Natomiast wykroczeń związanych z tańszymi artykułami - 782. Kolejną kwestią jest kradzież z włamaniem, na którą składa się także korzystanie z cudzej karty płatniczej. Tutaj mowa o 153 zdarzeniach – wylicza oficer prasowy KMP w Kielcach.
Warto dodać, że spożywanie alkoholu i nocna zabawa generuje przestępczość przeciwko zdrowiu i życiu – a więc krótko mówiąc pobicia i bójki – tych odnotowano 13. Były również cztery rozboje.
- Pracy przysparzają policjantom także osoby nieletnie. Najczęściej dzieje się tak w trakcie wakacji, ferii, długich weekendów. Bywa, że nastolatkowie piją alkohol, później dochodzi do bójek czy kradzieży. Trzeba jednak podkreślić, że nie jest to nagminne, zdecydowanie więcej problemów mamy z osobami dorosłymi – kwituje Perkowska-Kiepas.
W całym ubiegłym roku, policjanci pracujący na KP III odnotowali w sumie 11 848 interwencji.