Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Niebieska Strefa w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej

środa, 28 grudnia 2022 08:54 / Autor: Weronika Karyś
Niebieska Strefa w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej
Fot. Mateusz Wolski
Niebieska Strefa w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej
Fot. Mateusz Wolski
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach stała się miejscem przyjaznym osobom w spektrum autyzmu. W instytucji zaczęła bowiem działać Niebieska Strefa, czyli specjalna przestrzeń dedykowana ludziom zmagającym się z zburzeniami rozwoju.

Dzięki uruchomieniu Niebieskiej Strefy w WBP w Kielcach osoby z problemami m.in. w komunikowaniu się mogą w pełni korzystać z bogatej oferty tej placówki.

– Biblioteki stanowią atrakcyjną formę spędzania czasu dla osób w spektrum autyzmu. Panuje w nich spokój i cisza. A w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach dodatkowo spotkają jeszcze specjalnie przeszkolonych pracowników, którzy pomogą im wypożyczyć i oddać książki – mówi Paulina Papka, prezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu Oddział w Kielcach.

Oznaczenia poszczególnych miejsc w budynku ułatwią takim osobom orientację w bibliotece i jej zbiorach. Niebieskie ścieżki prowadzą do czytelni, mediateki oraz wypożyczalni książek.  

– W mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej biblioteki lada chwila pojawi się film instruktażowy, który będzie świetnym poradnikiem dla wszystkich, którzy mają trudności w korzystaniu z nieznanych im przestrzeni i miejsc – mówi Wojciech Niemczyk, prezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia, które wspólnie z KTA uruchamia w regionie świętokrzyskim Niebieskie Strefy.

Do końca 2023 roku Niebieskie Strefy zostaną wdrożone w czternastu świętokrzyskich placówkach kulturalnych i społecznych. W tej chwili działają już one m.in. w Teatrze Stefana Żeromskiego w Kielcach, Kieleckim Centrum Kultury, Poczytalni na Dworcu Autobusowym, Kinie Moskwa. 

Projekt został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO