MIASTO
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2015
W niedzielę (01.03) o godzinie 09:30 na Cmentarzu Piaski rozpoczną się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przy pomniku Żołnierzy Wyklętych oraz na Kieleckiej Łączce odmówiona zostanie modlitwa, zapalone zostaną znicze oraz złożone wiązanki kwiatów. O godzinie 11 w intencji Żołnierzy Wyklętych odprawiona zostanie Msza święta w kieleckiej katedrze.
1 marca podobnie jak w 71 innych miejscowościach w całym kraju również w Kielcach odbędzie się bieg pn. „Tropem Wilczym”. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Chętni pobiegną na dwóch dystansach. O godzinie 12 na terenie Parku Miejskiego na trasie 1963 metrów (data śmierci ostatniego z Wyklętych). Godzinę później zaplanowano bieg ulicami miasta na 10 km. Trasa związana będzie z miejscami pamięci narodowej. Nie zabraknie rekonstrukcji historycznej. Przewidziano poczęstunek z wojskowej kuchni polowej. Prowadzona będzie również zbiórka publiczna. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na budowę Szkoły z Polskim Językiem Nauczania w Łanowicach w dawnym województwie lwowskim.
Po głównych obchodach, które zaplanowano o godzinie 18 na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego dla kielczan wystąpi zespół De Press. Grupa zagra głównie materiał z płyty „Myśmy rebelianci”. Krążek w 2009 roku wydało Muzeum Powstania Warszawskiego. Zaprezentowane zostaną w nowych aranżacjach pieśni niepodległościowe polskiego podziemia z lat 1944-1953. Wstęp na koncert, który odbędzie się na Wzgórzu Zamkowym jest nieodpłatny.
Z kolei w poniedziałek (02.03) w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej zaplanowano spotkanie pod nazwą BOHATEROM PAMIĘĆ. Spotkanie, w którym wezmą udział świętokrzyscy uczniowie odbędzie się po raz drugi. Podczas niego rozstrzygnięty zostanie konkurs „ Żołnierze wyklęci. Zapomnianym bohaterom naszego regionu”. Zaplanowano też pokonkursową wystawę prac. Prelekcję do zgromadzonych wygłosi dr Marek Jedynak z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Opowie o żołnierzu Armii Krajowej i Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych Aleksandrze Życińskim ps. „Wilczur”, z kolei sylwetkę Józefy Życińskiej ps. „Zośka” przybliży Ewa Kolus. Na zakończenie spotkania ponownie zagra zespół De Press.
Organizatorami uroczystości są: Urząd Miasta Kielce wraz z grupą KieleckiBiegacz.pl oraz Fundacją Wolność i Demokracja, Wzgórze Zamkowe, Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego.