MIASTO
Najbliższy weekend zapowiada się ekscytująco. Sprawdźcie, co nas czeka...
Liczne koncerty, interesujące prelekcje, znana i lubiana giełda kolekcjonerska, a także znacznie więcej atrakcji. To wszystko już w drugi weekend marca. Zarówno w Kielcach, jak i w regionie nudno nie będzie.
W MIEŚCIE
Koncert symfoniczny na Dzień Kobiet
Piątek, 11 marca, godzina 19, Filharmonia Świętokrzyska. "Wszystkim słuchaczom - a szczególnie naszym drogim paniom - dedykujemy radosny i romantyczny koncert, na którym nie zabraknie tanecznych rytmów i miłosnych tematów okraszonych wirtuozerią gry naszego gościa, który zaprezentuje m.in. przebojowe czardasze E. Kálmána i V. Montiego, fantazję koncertową Skrzypek na dachu na motywach J. Bocka, parafrazę ludowej pieśni żydowskiej Hawa nagila. Świętokrzyskich filharmoników w znanych i lubianych utworach J. Straussa, G. Gershwina, czy A. L. Webbera poprowadzi ceniony dyrygent - Maestro Czesław Grabowski", zapraszają organizatorzy.
https://filharmonia.kielce.pl/press/press_11.03.22.html
Koncert "Solidarni z Ukrainą"
Sobota-Niedziela, 12-13 marca, Wojewódzki Dom Kultury. W najbliższy weekend (12-13 marca) w Wojewódzkim Domu Kultury odbędą się dwa koncerty organizowane pod hasłem "Weekend Solidarni z Ukrainą". Środki zgromadzone podczas zbiórek w trakcie wydarzeń zostaną przeznaczone na pomoc osobom dotkniętym wojną na Ukrainie. Więcej szczegółów pod linkiem.
https://www.emkielce.pl/kultura/weekend-solidarni-z-ukraina-koncerty-charytatywne-w-wdku
Marcowa giełda kolekcjonerska w WDK
Sobota, 12 marca, od godziny 7 do 13, WDK. Jesteś kolekcjonerem lub miłośnikiem antyków? Lubisz stare przedmioty? Przyjdź do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach na giełdę kolekcjonerską. Podczas giełdy będzie można obejrzeć i kupić zabytkowe meble, zegary, lampy naftowe, porcelanę, militaria, karty pocztowe, biżuterię, stare monety oraz oryginalne przedmioty dekoracyjne. Giełda to również miejsce do wspólnych rozmów kolekcjonerów oraz do wymiany doświadczeń. Giełda kolekcjonerska odbywa się w Wojewódzkim Domu Kultury w każdą drugą sobotę miesiąca. Kontakt: Robert Mazur – WDK, tel. 661 174 541
Warsztaty familijne „Jednym kliknięciem… – Photony” w ECN
Sobota-Niedziela, 12-13 marca, godzina 13, ECN. Energetyczne Centrum Nauki KPT zaprasza na kolejny rodzinny weekend z nauką. Tym razem odbędą się zajęcia programistyczne z robotami. Miłośnicy programowania spotkają się z robotem Photon, który razem z nimi będzie poznawał świat. Uczestnicy zostaną jego przewodnikami i kompanami do zabawy, a korzystając z aplikacji multimedialnej oraz tabletu, wybiorą się w niezapomnianą podróż do świata kodów. Pomogą robotowi poruszać się w określonych kierunkach, rozpoznawać kolory, wydawać dźwięki, reagować na bodźce oraz wchodzić w interakcję z otoczeniem. Więcej szczegółów pod linkiem.
https://ecn.kielce.pl/index.php/pl/2022/03/07/warsztaty-familijne-jednym-kliknieciem-photony/
Kielczanki w świecie mody
Niedziela, 13 marca, godzina 12, Muzeum Historii Kielc. Portrety mieszczan wykonywane w atelier, zdjęcia rodzinne i ślubne to doskonały materiał ikonograficzny. Gdzież bowiem, jak nie na modnych i coraz bardziej dostępnych fotografiach miały kielczanki uwieczniać swoje najlepsze stroje.? Ubiory kobiece w latach 20-tych zdradzały światowe obycie prezentujących je pań, odzwierciedlały zróżnicowanie społeczne i majątkowe odradzającej się Polski. Jak wypadały kielczanki w porównaniu z wielkomiejską czy światowa modą? Skąd czerpały wzorce i inspiracje? Jak kształtowała się w tym okresie moda ślubna? Przynajmniej na cześć tych pytań odpowiedzą same kobiety – poważnie lub frywolnie spoglądające na nas z zabytkowych fotografii lat 20-stych. Spotkanie poprowadzi Magdalena Kopeć w siedzibie muzeum przy ul. Świętego Leonarda 4.
http://www.mhki.kielce.eu/zawartosc/w-samo-poludnie-kielczanki-w-swiecie-mody
Jemioła Band – amerykańskie standardy jazzowe po polsku
Niedziela, 13 marca, godzina 17, Dom Środowisk Twórczych. Podczas koncertu Łukasz Jemioła zagra standardy jazzowe ze złotych czasów amerykańskiego jazzu i swingu z polskimi (autorskimi) tekstami. Wśród perełek znajdą się utwory, których autorami byli m.in. Cole Porter, czy George Gershwin. Będzie to niezapomniana uczta muzyczna, podczas której nie zabraknie również interakcji z publicznością.
Skład: Łukasz Jemioła – wokal, gitary; Michał Iwanek – piano; Krzysztof Pachla – saksofon, klarnet.
https://www.palacykzielinskiego.pl/236-jemiola-band-amerykanskie-standardy-jazzowe-po-polsku
Świętokrzyska Raga - wytańczyć poezję w wykonaniu KTT
Niedziela, 13 marca, godzina 17, Duża Scena KTT, Pl. Moniuszki 28 Kielce. Zapraszamy na widowisko taneczno-muzyczne z muzyką na żywo pt. „Świętokrzyska Raga – wytańczyć poezję”. Spektakl będzie formą wsparcia SZKOŁY WRAŻLIWOŚCI KAPKAZY, którą ostatnio dotknął wielki pożar! Kolejny raz zabierzemy naszych widzów w barwną, poetycką podróż po utworach Jana Gejzlera, okraszoną tańcem i muzyką. Pochodzący z Suchedniowa Jan Gajzler w niezwykle piękny sposób opisywał walory ziemi świętokrzyskiej, sięgając do lokalnych legend, ludowych przekazów i bajań. Taneczne obrazy wykona młodzież ze Szkoły Kieleckiego Teatru Tańca. Więcej szczegółów pod linkiem.
https://fb.me/e/18JI7YESH
W REGIONIE
Opowiedzą o I. Łukasiewiczu w Skarżysku-Kamiennej
Piątek, 11 marca, godzina 10, Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Już 11 marca Muzeum im. Orła Białego zaprasza na cykl wykładów poświęconych Ignacemu Łukasiewiczowi. Konstruktor pierwszej lampy naftowej i założyciel, pierwszej na ziemiach polskich kopalni ropy naftowej, jest jednym z patronów 2022 roku, ogłoszonych przez Sejm RP. Udział w skarżyskich obchodach „Roku Łukasiewicza” jest gratisowy a liczba uczestników, z racji możliwości lokalowych, mocno ograniczona. Już dziś wiadomo, że całość rozpocznie wykład profesora nauk humanistycznych Stanisława Wiecha – specjalizującego się w historii społecznej i politycznej Królestwa Polskiego i Rosji w XIX i XX wieku.
https://muzeum.skarzysko.pl/aktualnosci/item/861-rok-lukasiewicza-dla-uczniow-szkol-srednich.html
Koncert Big Bandu w Domu Kultury w Końskich
Piątek, 11 marca, godzina 19, DK w Końskich. Dom Kultury w Końskich zaprasza w piątek 11 marca o godzinie 19. na koncert inauguracyjny Big Bandu pod dyrekcją Rafała Kądzieli. Wydarzenie planowane wcześniej jako impreza z okazji Dnia Kobiet ma obecnie przede wszystkim charakter pomocowy dla uchodźców z Ukrainy. Wstęp na koncert jest bezpłatny, jednak organizatorzy zachęcają do pomocy dla uchodźców.
https://dkkonskie.pl/n,koncert-na-dzien-kobiet-pomagamy-ukrainie
Co huczy w lesie, czyli czego nie wiemy o sowach - spotkanie w Krzemionkach
Sobota, 12 marca, godzina 11, Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki. Na tropienie sów w lesie najlepiej wybrać się na przełomie marca i kwietnia, bowiem o tej właśnie porze większość gatunków zajmuje swoje rewiry lęgowe. Właśnie dlatego bohaterem najbliższej soboty w muzeum będzie sowa. Sowa jest symbolem mądrości, ale nasi słowiańscy przodkowie przypisywali tym nocnym ptakom diabelskie pochodzenie. Do dziś funkcjonują w języku powiedzenia typu: sowa w domu kwili, umrzeć komuś po chwili. Na zajęciach, podczas spaceru po tropach sów w krzemionkowskim rezerwacie przyrody poszerzymy wiedzę o tych tajemniczych ptakach, wokół których narosło wiele przesądów. Opowiemy o tym, ile mamy sów w Polsce i jakie tereny najchętniej zajmują. Dowiemy się również jak rozpoznawać konkretne gatunki i jaką rolę pełnią w środowisku. Elementem zajęć będzie również warsztat plastyczny.
http://krzemionki.pl/aktualnosci/co-huczy-w-lesie/
Koncert Kobietom w Starachowicach
Niedziela, 13 marca, godzina 18, Park Kultury. Park Kultury w Starachowicach zaprasza do sali widowiskowej na Koncert Kobietom. Wystąpią: ,,Chłopcy z Parku ” w składzie: Krzysztof Stanik, Waldemar Dziura, Piotr Mrózek, Grzegorz Dziamka oraz Mariusz Dzwonek, Łukasz Jary, Emil Mytych, Maciej Jagieło, Mikołaj Dyka, a także gość specjalny: Gabriel Fleszar. Podczas koncertu będziemy zbierać pieniądze dla walczącej Ukrainy/
https://parkkultury.starachowice.eu/?p=5174