Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Nadzwyczajna sesja rady miasta. Podniosą podatek od nieruchomości?

poniedziałek, 11 grudnia 2023 13:39 / Autor: Weronika Karyś
Nadzwyczajna sesja rady miasta. Podniosą podatek od nieruchomości?
Nadzwyczajna sesja rady miasta. Podniosą podatek od nieruchomości?
Weronika Karyś
Weronika Karyś

W najbliższą środę, 13 grudnia, kieleccy radni zbiorą się w trybie nadzwyczajnym. Przedyskutują kwestię zaproponowanych przez prezydenta zmian w stawkach podatku od nieruchomości.

Przypomnijmy, że propozycja prezydenta została już raz odrzucona przez radnych, a podczas ostatniej sesji zdjęta z porządku obrad na wniosek samego włodarza miasta. Temat wraca więc już po raz trzeci.

– Sytuacja makro- i mikroekonomiczna nie tylko w Polsce, ale również za granicą jest bardzo trudna. Jedyna pewna rzecz to wzrost kosztów funkcjonowania miast. Mówię o inflacji, wzrostach kosztów energii, paliwa, podwyżki płac. Oczywiście wprowadzamy wiele działań oszczędnościowych, ale te listy ciągle nie mają swojego końca. To są czasy, w których trzeba podejmować trudne i niepopularne decyzje, ale konieczne dla bezpieczeństwa funkcjonowania. Podwyżka podatku od nieruchomości to wyraz troski o miasto – zaznaczyl prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

Podczas konferencji prasowej podkreślono, że w Kielcach wciąż mamy najniższą stawkę podatku od nieruchomości ze wszystkich miast wojewódzkich w Polsce.

– Zgodnie z komunikatem GUS wskaźnik inflacji wynosi 15 procent, dlatego proponujemy, by stawka podatku dla nieruchomości mieszkalnych wzrosła o 15 procent, z kolei dla nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – o 13 procent – poinformowała skarbnik Kielc, Marzena Bzymek.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Miasto planuje, że dzięki waloryzacji stawki w 2024 roku uzyska 14,5 mln zł dochodu. Zgromadzone w ten sposób pieniądze miałyby zostać przeznaczone m.in. na tworzenie sieci sanitarnych, wodociągowych i drogowych, dotacje na wymianę kopciuchów oraz zadania zgłoszone przez radnych do projektu uchwały budżetowej na 2024 rok.

Sesja nadzwyczajna w tej sprawie odbędzie się 13 grudnia o godzinie 15:30.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO