Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Nadzwyczajna sesja rady miasta. Będzie o węglu i podwyżkach

środa, 16 listopada 2022 13:52 / Autor: Weronika Karyś
Nadzwyczajna sesja rady miasta. Będzie o węglu i podwyżkach
Nadzwyczajna sesja rady miasta. Będzie o węglu i podwyżkach
Weronika Karyś
Weronika Karyś

17 listopada kieleccy radni zbiorą się w trybie nadzwyczajnym. Głównym tematem obrad będzie zakup węgla przez samorząd. Po raz trzeci pojawią się również projekty uchwał w sprawie podwyżek podatku od nieruchomości, stawek za parkowanie w centrum i cen biletów autobusowych.

Sesja rozpocznie się o godzinie 14:30. Na początku radni pochylą się nad kwestią zakupu węgla przez samorząd. Jak sami zaznaczają, każdy zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji, toteż temat nie powinien wzbudzić wątpliwości czy kontrowersji.

– Te uchwały zapewniają nam pieniądze, które zostaną przeznaczone na zakup i obsługę sprzedaży węgla. To jest blisko milion osiemset tysięcy złotych na ten rok i taka sama kwota zostanie przeznaczona na przyszły rok. Miasto zamierza kupić 1800 ton węgla. To według wyliczeń pana prezydenta wystarczy, żeby zaspokoić potrzeby mieszkańców Kielc – informuje przewodniczący kieleckiej rady miasta, Jarosław Karyś.

Następnie radni przejdą do tematu podwyżek, które w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zostały już dwukrotnie odrzucone. Z racji, że zmian w dokumentach jest niewiele, nic nie wskazuje na to, by gremium miało tym razem podjąć inną decyzję.

– Dla nas było to pewne zaskoczenie. Myśleliśmy, że pan prezydent, jeśli będzie chciał po raz kolejny wprowadzić te uchwały pod obrady rady miasta, to przynajmniej odbędą się jakieś rozmowy z klubami radnych, które by cokolwiek nowego wnosiły. Tymczasem takich rozmów nie było. Nasze zdanie na tę chwilę się nie zmieniło – zaznacza Jarosław Karyś.

– Możemy zaobserwować zmianę w zakresie strefy płatnego parkowania i rozróżnieniu abonamentów dla osób płacących i niepłacących podatki w Kielcach. Oczywiście ta pierwsza grupa jest uprzywilejowana i miesięcznie miałaby płacić sto złotych mniej. To wyjście naprzeciw głosom radnych. Niektórzy uważają te modyfikacje za zbyt zachowawcze, ale mam nadzieję, że to zdrowy balans. W pozostałych uchwałach nie ma zmian. Wiemy jednak, że w kilkudziesięciu samorządach zostały już podjęte decyzje o podwyżkach. Nie twierdzę, że one są lekarstwem na wszystkie bolączki Kielc, ale na pewno taki zastrzyk finansowy byłby istotny – zaznacza wiceprzewodnicząca Anna Kibortt.

– To są niepopularne decyzje, ale są one racjonalne. Radni, którzy próbują przekazywać logiczne argumenty spotykają się cały czas z krytyką. Natomiast ja z podniesioną głową będę cały czas twierdzić, że są to jedyne możliwe decyzje, żeby spiąć budżet miasta i zachować finansowe bezpieczeństwo – stwierdza wiceprzewodnicząca Katarzyna Czech-Kruczek.

Jeśli radni i tym razem odrzucą uchwały dotyczące podwyżek, prezydent prawdopodobnie wprowadzi je jeszcze na grudniową sesję. Choć formalnie może to robić bez ograniczeń, to końcówka roku będzie na to ostatnim najlepszym momentem.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO