Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy uratowany. Radni odrzucili uchwałę prezydenta

poniedziałek, 22 lutego 2021 16:53 / Autor: Michał Łosiak
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy uratowany. Radni odrzucili uchwałę prezydenta
Fot. www.mow-kielce.pl
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy uratowany. Radni odrzucili uchwałę prezydenta
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Rada Miasta nie przyjęła uchwały intencyjnej w sprawie likwidacji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kielcach. Oznacza to, że placówka prawdopodobnie dalej będzie funkcjonować w przyszłym roku szkolnym.

Przypomnijmy, że miasto chciało zlikwidować placówkę zajmującą się trudną młodzieżą, ze względu na zbyt małą liczbę wychowanków, a co za tym idzie - niskimi dotacjami z budżetu państwa i rosnącym kosztem utrzymania ośrodka.

– Koszt utrzymania jednego wychowanka to 140 tysięcy złotych. Niecałą połowę z tej kwoty jesteśmy w stanie zapłacić z subwencji oświatowej, a resztę musimy dorzucić z budżetu miasta. Uchwała, którą rozpatrujemy jest jedynie uchwałą intencyjną. Ona otwiera drzwi do negocjacji, co dalej z ośrodkiem. Jeśli radni ją przyjmą, wówczas zaczniemy rozmowy o przyszłości ośrodka – tłumaczył podczas sesji Piotr Łojek, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta.

Podczas debaty głos zabrała także Ewa Nogaj, wychowawca z MOW-u.

–  To być albo nie być naszego ośrodka. Podobno przyczyną jest zła sytuacja finansowa i zbyt wysokie koszty. Czemu dwa lata temu nikt nie zwrócił uwagi na złą sytuację finansową, wówczas, gdy dyrektor prosił w Urzędzie Miasta o rozwiązanie problemu i utworzenie Szkoły Branżowej? To pozwoliłoby polepszyć stan finansów i dać większe pieniądze z subwencji oświatowej. Co gorsza, o samej likwidacji dowiedzieliśmy się z mediów. Okazało się dodatkowo, że są już chętni na nasze miejsce – mówiła.

Wątpliwości mieli również radni.

– Podejmowanie takich decyzji powinno być poprzedzone szeroką dyskusją, a nie zrzucaniem ich na radnych, pracowników ośrodka i urzędników z dnia na dzień – podkreślał radny Marcin Stępniewski z Prawa i Sprawiedliwości.

Z kolei radna Projektu Wspólne Kielce, Joanna Litwin, argumentowała, że ośrodek opuści już niedługo dziewięciu kolejnych wychowanków, w związku z czym konieczne są szybkie zmiany.

Ostatecznie Rada Miasta odrzuciła wniosek prezydenta. Dziesięciu radnych głosowało „za”, dziesięciu było przeciw, a pięciu się wstrzymało.

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO