Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Młodzież uczy się tolerancji i szacunku do drugiego człowieka

czwartek, 14 lutego 2019 12:16 / Autor: Beata Kwieczko
Młodzież uczy się tolerancji i szacunku do drugiego człowieka
Młodzież uczy się tolerancji i szacunku do drugiego człowieka
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Empatii i poszanowania innych bez względu na różnice w poglądach, pochodzeniu czy religii uczyła się młodzież VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach podczas warsztatów pt. "W duchu tolerancji i poszanowania". Na zakończenie uczestnicy z nauczycielami stworzą Kontrakt Szkoły Dobrych Relacji, który ma promować współpracę i szacunek do drugiego człowieka, a także piętnować nienawiść i przemoc w szkole.

Warsztaty, które odbyły się w VII LO są częścią realizowanego przez szkołę od roku dwuletniego projektu Erasmus+ "Pamiętnik Anny Frank, a wyłączenie społeczne". - Temat jest związany z ogólnym pojęciem wyłączenia społecznego. Chodzi o to, żeby każdy miał te same prawa i uczestniczył w jednakowy sposób w procesie edukacji, dlatego tolerancja i równość są dla nas bardzo istotne - mówi Tamara Hachulska, nauczyciel języka angielskiego, koordynator projektów zagranicznych oraz doradca metodyczny w Samorządowym Ośrodku Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

W ramach projektu w ubiegłym tygodniu przeprowadzone zostały warsztaty z udziałem Mateusza Trojańskiego reprezentującego Anne Frank House w Amsterdamie. Punktem wyjścia do dyskusji na temat tolerancji była historia życia Anny Frank. Uczniowie kilku pierwszych klas VII LO uczestniczący w zajęciach poznali tło historyczne, omówili temat strachu, odwagi, honoru i uczciwości. Zastanawiali się również nad konsekwencjami pogardy i nienawiści oraz proponowali działania, które powinny być promowane by między ludźmi zapanowały akceptacja i zrozumienie.

Kolejną częścią projektu były warsztaty, które odbyły się w dniu św. Walentego. Uczniowie korzystali podczas nich z darmowej platformy Stories that move, która miała skłonić ich do dyskusji na temat dyskryminacji, odrzucania i niechęci a także znalezienia sposobów na budowanie postawy otwartości i wolności. Zajęcia poprowadził również Mateusz Trojański.

- Stories that move to internetowa platforma, która jest zbiorem różnego rodzaju zadań uczących jak przeciwdziałać dyskryminacji w szkole, w miejscu zamieszkania, pracy czy na osiedlu. Bazuje ona na 26 historiach młodych ludzi, rówieśników i rówieśniczek uczniów biorących udział w warsztatach, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach związanych z dyskryminacją ze względu na płeć, na miejsce pochodzenia czy wyznawaną religię. Ta platforma jest całkowicie darmowa i mogą z niej korzystać wszystkie szkoły - tłumaczy Mateusz Trojański.

Jedną z uczestniczek warsztatów była Maria Galińska, która podkreśliła, że warsztaty przyniosły uczniom wiele korzyści. - Dzięki nim na pewno będziemy wiedzieć, jak się komunikować z innymi uczniami, a dzięki zasadom, które wypisujemy będziemy wiedzieć, jakie mamy relacje z kolegami i koleżankami ze szkoły.

- Myślę, że takie zajęcia są potrzebne, bo w szkole dochodzi do wielu sytuacji, podczas których nie zdajemy sobie sprawy, że swoim zachowaniem możemy kogoś ranić albo sprawić mu przykrość, a takie omówienie tematu zawsze pomaga - dodaje Patrycja Ksel.

Podobnie uważa Łukasz Łętek. - Te zajęcia uświadomiły mi co może uszczęśliwić lub zadowolić innych ludzi, a co może ich skrzywdzić. Mam wrażenie, że uczniowie czasami czują się bezkarnie, a te warsztaty pomogą zapobiegać różnym sytuacjom.

W ramach projektu zorganizowane zostaną też wyjazdy uczniów za miesiąc do Belgii, w maju do Holandii i w marcu przyszłego roku do Portugali, a między wizytami odbywać się będą spotkania z różnymi specjalistami. W maju 2020 roku uczniowie z Belgii, Holandii i Portugali odwiedzą Kielce.

W marcu do Belgii wyjedzie Iga Strójwąs. - Taki projekt to są doświadczenia językowe i historyczne. Jest to poszerzenie wiedzy o Annie Frank i przy tym temacie również o mowie nienawiści. Mam nadzieję, że podczas wyjazdu poznam ciekawych ludzi i zdobędę nowe doświadczenia - powiedziała

Na zakończenie całego projektu powstanie Kontrakt Szkoły Dobrych Relacji, którego celem będzie promowanie postawy współpracy i szacunku do drugiego człowieka, a także piętnowanie nienawiść i przemocy w szkole.

Projekt jest realizowany przez VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Piłsudskiego i Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO