MIASTO
Młodzież jak trzeba!
Każdy z nas słyszał, że dzisiejsza młodzież jest niekulturalna, nie ma szacunku do innych, nie ma zainteresowań a ich ulubioną i jedyną rozrywką jest oglądanie telewizji oraz przesiadywanie przed komputerem. Czy faktycznie obecna młodzież nie jest zbyt wartościowa?
Wrzucanie wszystkich młodych ludzi do jednego worka jest krzywdzące. Owszem, są tacy studenci czy licealiści, którzy sami nie wiedzą co ze sobą mają począć. Jednak tuż obok funkcjonuje całkiem spora grupa młodzieży wyznająca pewne ideały, mająca cele w życiu i chęć do działania. Przykładem mogą być wolontariusze z przeróżnych stowarzyszeń i fundacji. W ostatnich tygodniach z jak najlepszej strony dali się poznać wolontariusze skupieni wokół Światowych Dni Młodzieży 2016. Organizują oni różne wydarzenia, spotykają się z potrzebującymi.
Co im daje praca przy centrach parafialnych? - Przede wszystkim to jest ogromna radość ze spotykania ludzi, którzy chcą tego samego co ty, dążą do tego i tak samo bezinteresownie angażują się. Od tych osób bije niesamowita energia i gdy tylko dołączyłam do organizacji ŚDM wiedziałam, że nie mogę zrezygnować, chociaż przyznam się, że początkowo nie byłam przekonana czy to jest to czego szukam. Myślę, że warto wziąć udział w tym wszystkim ponieważ działanie przynosi wielkie korzyści. Nie materialne, bo to przecież wolontariat, ale duchowe. Jestem przekonana, że tutaj znalazłam wartościowych ludzi i przyjaźnie na całe życie - mówi Katarzyna Kowalska, odpowiedzialna za dokumentację fotograficzną i udostępnianie informacji w sieci.
- Czuję, że współorganizowanie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie jest moim powołaniem. Wcześniej byłem na tym spotkaniu w Madrycie i nie mogłem sobie odmówić działalności w Kielcach na rzecz wydarzenia – mówi Marcin Karbownik, lider centrum przy parafii Chrystusa Króla w Kielcach.
Centra zostały utworzone przy każdej parafii. Młodzież skupiona w nich przygotowuje się w czterech sekcjach: Młodzi w działaniu, Młodzi na modlitwie, Młodzi w grupie i Młodzi w sieci. Każdy z tych głównych projektów na odrębny program a osoba dołączająca do społeczności może wybrać te aktywności, które interesują ją najbardziej.
- Wciąż jestem nowa w ŚDMie, moje cele wciąż nie są sprecyzowane więc biorę udział w czym tylko mogę. Póki co, jako członek sekcji Młodzi w grupie zaangażowałam się w organizację Światowego Dnia Chorego w Hali Legionów. To przykład takiego poważniejszego zadania ale w przyszłym tygodniu będzie spotkanie z wolontariuszami, którzy podpisali porozumienie a w marcu planujemy szkolenie. Przede wszystkim będziemy się integrować, poznawać i doszkalać. Wszystko po to, aby Światowe Dni Młodzieży przeżyć jak najlepiej - mówi Monika Nawrot, zaangażowana w wydarzenie od niedawna.
Informacje dotyczące przygotowań do ŚDM można znaleźć na stronie sdm.diecezja.kielce.pl oraz na fanpage'u na Facebooku.