Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Mieszkanie czy akademik?

piątek, 27 sierpnia 2021 14:09 / Autor: Weronika Leszczyńska
Mieszkanie czy akademik?
Mieszkanie czy akademik?
Weronika Leszczyńska
Weronika Leszczyńska

Zbliża się rok akademicki, więc żacy szukają locum. Co jest najlepszym rozwiązaniem? I czy osoba z drugiego naboru może ubiegać się o miejsce w domu studenta?

Absolwenci zaczynający naukę w stolicy Świętokrzyskiego często decydują się na wynajem lokalu. Biorą pod uwagę kwestie komunikacyjne, koszt, dzielnicę oraz liczbę pomieszczeń. Kieleckie uczelnie oferują wynajem pokoju w akademikach, a na stronach internetowych jest mnóstwo ofert mieszkaniowych.

Politechnika Świętokrzyska proponuje wyremontowane akademiki z łazienką w każdym z pokoi. Studenta uczelni za dwuosobowy pokój ponosi koszt 390 złotych plus VAT. Pozostali płacą 410 zł.

– Jeśli będą wolne miejsca, jest możliwość wynajmu pokoju dla jednej osoby na wyłączność. W takim przypadku student politechniki płaci sześćset pięćdziesiąt złotych, pozostali studenci sześćset osiemdziesiąt. Mamy już ponad sześciuset chętnych – mówi Józef Wzorek, kierownik Działu Administracji Domów Studenckich.

Aby ubiegać się o akademik, studenci ze starszych lat rejestrują się przez system USOS, a studiujący pierwszy rok przez Dział Spraw Studenckich.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach dysponuje pięcioma akademikami. Jeden z nich jest w trakcie remontu. Są w nich pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe.

– Lokale są de facto małymi, wyposażonymi mieszkaniami. W dwuosobowym pokoju znajduje się wspólna łazienka z aneksem kuchennym i lodówką. Mamy też kilka pokoi dla osób niepełnosprawnych. W ostatnich latach akademiki cieszyły się dużą popularnością, wszystkie miejsca były zajęte – informuje Piotr Burda, rzecznik prasowy UJK.

Podania można składać do 20 września. Uniwersytet Jana Kochanowskiego ma pulę miejsc dla studentów pierwszego roku, dlatego osoby z drugiego naboru również mogą znaleźć miejsce w akademiku.

– Nie ma jeszcze nowego cennika, w poprzednim roku cena różniła się w zależności od pokoju:  jednoosobowy kosztował sześćset pięćdziesiąt złotych, a trzyosobowy trzysta siedemdziesiąt – dodaje Piotr Burda.

Wielu studentów decyduje się też na wynajem mieszkania, samodzielnie bądź ze znajomymi. Cena zależy od dzielnicy oraz liczby pokoi i wyposażenia.

W ścisłym centrum Kielc koszty wahają się od 650 złotych za kawalerkę do 2100 złotych za mieszkanie. Na Bocianku i Świętokrzyskim mieszkanie można wynająć od  około czterystu pięćdziesięciu do tysiąca pięciuset złotych.  Na Czarnowie i Ślichowicach cena wynosi około 1400.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO