MIASTO
Mieszkańcy z uwagami do projektu nowego dworca PKS
Ponad 50 osób wzięło udział w dyskusji dotyczącej przebudowy dworca PKS. Miejscy urzędnicy przedstawili konkretne założenia dotyczące zmian w architekturze budynku, natomiast mieszkańcy skupili się przede wszystkim na funkcjonalności obiektu.
Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia Artura Hajdorowicza, dyrektor Wydziału Spraw Przestrzennych kieleckiego ratusza. Opisał on szczegółowo elementy architektury obiektu. Wymienił to, co według niego należy zmienić przy remoncie oraz to, co można poddać jedynie lekkim poprawkom. - Chcemy absolutnie zmienić wnętrze budynku, tak żeby było czyste i spójne. Zamierzamy przeprojektować wejścia do dworca, jego pierścień, fasady oraz zadaszenie wejść nad peronami. Obecnie kompletnie niezagospodarowana jest także cała przestrzeń przed obiektem. To wszystko jest do zmiany – tłumaczył.
Nowym elementem ma być iluminacja, która w tej chwili jest dosyć uboga. - Będziemy oczekiwać od projektantów kreatywności – twierdzi Hajdorowicz. Oprócz tego urzędnicy przymierzają się do wykorzystania dworca w celach promocji regionu. W budynku miałaby się znaleźć multimedialna mediateka. Nie zabraknie też części gastronomicznej - Będziemy musieli rozebrać obiekt do konstrukcji. Sto procent detali musimy zdjąć i zbudować od nowa. Po to robimy konkurs na remont dworca, bo nie do końca widzimy odtworzenie klimatu architektury drugiej połowy lat 70. Jeżeli go odmalujemy i lekko wyremontujemy to zaprzepaszczamy szansę na marketingowy sukces. Może to być obiekt, który jest chwałą dla tego miasta – dodaje urzędnik.
Mieszkańcy uczestniczący w dyskusji w większości zgodzili się z tym, żeby przebudować dworzec zachowując jego architektoniczną wyjątkowość. Skupili się przede wszystkim na funkcjonalności. - Musimy zwrócić uwagę szczególnie na komunikacje. Pamiętajmy o tym, że to ma być Centrum Komunikacyjne, reszta jest dodatkiem. Wszyscy będą się tymi dodatkami zachwycać wtedy, gdy te funkcje komunikacyjne będą spełnione – mówił Stanisław Wodyński, prezes ostrowieckiego PKS. - Centrum komunikacyjne powinno przede wszystkim spełniać swoją role. Mamy fajny układ przystanków i mam nadzieję, że będzie to spójnie połączone z dworcem. Dobrze by było gdyby wychodząc z dworca od razu zobaczyć, z którego przystanku jechać dalej. Szalenie ważne jest też połączenie z dworcem kolejowym – uważa Michał Piasecki.
To nie był jedyny głos w sprawie dojścia do dworca PKP oraz centrum. - Między dworcem a centrum jest jedno brakujące przejście dla pieszych. Trzeba zadbać o to żeby piesi mogli szybko i bezpiecznie do nich dojść – twierdzi Kamil Piwowarski, który równocześnie zaproponował strzeżony parking dla rowerzystów. Zwrócił też uwagę na szansę dla komunikacji miejskiej, która miałaby korzystać z Centrum Komunikacyjnego. - Tutaj większość linii powinny mieć przystanek końcowy – dodawali mieszkańcy.
Padły też propozycje terenu wokół obiektu. Wszyscy byli zgodni, że ma tam dominować zieleń. - Kiedyś dobrą tradycją była fontanna przed dworcem. Została ona zamieniona na klomb. Warto się zastanowić nad przywróceniem tego elementu – mówi Marcin Sztandera.
Zwracano też uwagę na parking oraz udogodnienia dla pasażerów. - Należy pamiętać,że przebudowa powinna odpowiadać nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale też starszym ludziom czy matkom z dziećmi. Powinien też być darmowy dostęp do toalet – twierdzi Anna Mikołajczyk.
Przypomnijmy, że władze miasta chcą przeznaczyć około 40 milionów złotych na przebudowę dworca. Jego remont ma rozpocząć się już w przyszłym roku.