Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Mieszkańcy ulicy Klonowej doczekają się happy endu w sprawie utworzenia mini parku?

środa, 05 czerwca 2024 18:32 / Autor: Michał Kita
Mieszkańcy ulicy Klonowej doczekają się happy endu w sprawie utworzenia mini parku?
Mieszkańcy ulicy Klonowej doczekają się happy endu w sprawie utworzenia mini parku?
Michał Kita
Michał Kita

Kieleccy radni ponownie przyjmą uchwałę w sprawie utworzenia mini parku przy ulicy Klonowej, w bezpośrednim sąsiedztwie kieleckiego zalewu. Będzie to konieczne, ponieważ kwietniową uchwałę w tej samej sprawie unieważnił wojewoda świętokrzyski. Starania o ochronę enklawy zieleni przy ulicy Klonowej od ubiegłego roku podejmują mieszkańcy zrzeszeni w inicjatywie społecznej „Zielona Klonowa”. W środę (5 czerwca) ponownie spotkali się w pobliżu działki porośniętej przez kilkadziesiąt starych dębów.

Jak wyjaśnia Krzysztof Wrona, jeden z mieszkańców zaangażowanych w inicjatywę „Zielona Klonowa”, uchwała przyjęta podczas ostatniej sesji rady miasta w minionej kadencji, trafiła do wojewody niekompletna, dlatego ostatecznie nie weszła w życie.

– W obronę tego terenu zaangażowała się bardzo duża liczba mieszkańców naszego miasta. Ufamy, że nasze starania będą miały szczęśliwy finał. Wszyscy, z którymi rozmawiamy, wspierają nas i deklarują, że w tym miejscu powinien być na stałe utworzony park, ta enklawa zieleni nie powinna zostać usunięta z mapy Kielc – zaznacza.

Anna Mazur-Kałuża, wiceprzewodnicząca kieleckiej rady miasta z klubu Perspektywy, zapowiada, że w trakcie czwartkowej sesji radni ponowie zagłosują nad projekt utworzenia parku przy ulicy Klonowej.

– Nasz klub wprowadzi do porządku obrad projekt uchwały w tej sprawie. Będzie dołączony do niej załącznik graficzny, którego brakowało poprzednio. Mieszkańcy ulicy Klonowej zwrócili się do nas o pomoc, jako klub nie mieliśmy wątpliwości, że należy poprzeć tę inicjatywę. Przypomnijmy, pod petycją w sprawie ochrony działki przy ulicy Klonowej podpisało się tysiąc mieszkańców. Z tego co wiem, tę uchwałę powinny poprzeć jutro wszystkie kluby – dodaje.

Ponadto, aby zagospodarować teren zielonej enklawy przy Klonowej, mieszkańcy złożyli projekt do tegorocznego budżetu obywatelskiego.

– Projekt będzie polegał na stworzeniu ostoi dla spacerowiczów, jak również dla zwierząt. Zostanie stworzona ostoja do medytacji, łąka kwietna, a także specjalna przestrzeń, z której będą mogły korzystać małe zwierzęta np. jeże. Chcemy jak najmniej ingerować w naturalny charakter tego miejsca. Miejmy nadzieję, że uda się wywalczyć to, o co tak długo walczymy, i będziemy mogli stworzyć miejsce przyjazne dla wszystkich – wyjaśnia Tomasz Nowak jeden z mieszkańców zaangażowanych w inicjatywę.

Przypomnijmy o sprawie działki przy ulicy Klonowej w sąsiedztwie zalewu i Parku Kielczan zrobiło się głośno pod koniec ubiegłego roku. Wówczas mieszkańcy sprzeciwili się, aby na tym ternie powstała kolejna inwestycja deweloperska. Pierwotnie działka była przeznaczona pod zabudowę. W styczniu tego roku, po licznych protestach mieszkańców radni ze wszystkich środowisk politycznych nie zgodzili się na sprzedaż działki, na której mogła powstać inwestycja deweloperska.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO