Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Mieszkańcy osiedla Świętokrzyskiego przeciwko lokalom socjalnym w dawnej szkole

poniedziałek, 22 listopada 2021 12:22 / Autor: Weronika Kępa
Mieszkańcy osiedla Świętokrzyskiego przeciwko lokalom socjalnym w dawnej szkole
Mieszkańcy osiedla Świętokrzyskiego przeciwko lokalom socjalnym w dawnej szkole
Weronika Kępa
Weronika Kępa

W zlokalizowanej przy ulicy Jana Nowaka-Jeziorańskiego dawnej Szkole Podstawowej nr 30 miasto planuje urządzić ponad dwadzieścia mieszkań komunalnych (pisaliśmy o tym tutaj). Pomysł nie wszystkim się spodobał.

– Miałem dużo interwencji od mieszkańców osiedla Świętokrzyskiego. Są oni przeciwni usytuowaniu mieszkań komunalnych w tym budynku. Zwracają uwagę, że obecnie są tam już pomieszczenia dziennego pobytu osób z Alzheimerem, a także wynajmowane są pomieszczenia na rehabilitację oraz różnego rodzaju zajęcia dla dzieci i rodziców – tłumaczy radny Marian Kubik.

Zaproponował on miastu, by zamiast mieszkań socjalnych stworzyć w tym miejscu lokale chronione dla osób z niepełnosprawnościami, które lepiej „wkomponują się w działalność budynku i nie będą uciążliwe dla otoczenia”. Zwrócił również uwagę na możliwość pozyskania funduszy na ten cel z programów, które jednocześnie pozwoliłyby na uporządkowanie przestrzeni wokół budynku.

– Obecny stan jest fatalny. Brak parkingu, chodniki zniszczone, suche drzewa, które zagrażają bezpieczeństwu przechodniów, niesprawne oświetlenie. Mieszkańcy mają świadomość, że na doprowadzenie tego budynku do odpowiedniego stanu technicznego potrzebne będą duże pieniądze i miasto musi się starać o fundusze z zewnątrz – informuje.

Miasto tłumaczy, że inwestycja dotycząca zmiany sposobu użytkowania części pomieszczeń dawnej szkoły na cele mieszkalne zakłada także m.in. stworzenie miejsc parkingowych.

– Projekt obejmuje również budowę nowej altany śmietnikowej i przeorganizowanie ciągów komunikacyjnych wokół przedmiotowego budynku – informuje wiceprezydent Bożena Szczypiór.

Zgodnie z projektem w budynku powstaną również mieszkania dla osób z niepełnosprawnościami.

– Tego typu mieszkania są zasiedlane lokatorami, którzy są poddani wnikliwej weryfikacji. Ponadto MOPR w innej części budynku planuje powstanie mieszkań chronionych. W tych mieszkaniach, poza zapewnieniem bezpiecznego miejsca pobytu, mieszkańcy będą objęci całodobową opieką, terapią indywidualną i grupową, treningami umiejętności społecznych – dodaje wiceprezydent.

MOPR jest w trakcie przygotowywania wniosku do programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne”, z którego miasto chce pozyskać środki na ten cel.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO