Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Miasto unieważniło konkursy na stanowiska dyrektorów w muzeach, ale w "Kubusiu" nie

środa, 27 maja 2020 10:15 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W związku z przedłużającą się sytuacją epidemiologiczną władze miasta unieważniły nabór na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Kielc i Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Dokumenty aplikacyjne zostaną odesłane zgłoszonym kandydatom. Natomiast przeprowadzony zostanie konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Lalki i Aktora "Kubuś". Dlaczego?

Komunikaty o unieważnieniu naborów zostały opublikowane na stronie UM, ich autorem jest sekretarz miasta, Szczepan Skorupski. Poprosiliśmy go więc o wytłumaczenie. - Stosowne komunikaty zamieściliśmy na stronie Urzędu Miasta. Nie mam nic do dodania - skomentował.

IBardziej rozmowny był Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc. - Konkurs na dyrektora Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" to konkurs ministerialny, gdzie prawie połowa członków komisji to osoby z całej Polski, dlatego nie mogliśmy go odwołać. Natomiast dwa pozostałe odwołaliśmy, bo jest zbyt dużo obowiązków, które są związane z COVID-19. Teraz zajmujemy się przede wszystkim bezpieczeństwem i edukacją naszych najmłodszych. Konkursy zostaną wznowione, ale nie wiemy kiedy, bo sytuacja jest dynamiczna i bardzo trudna. Wtedy kandydaci znów będą mogli złożyć dokumenty - tłumaczy wiceprezydent.

Nabór na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Kielc i Muzeum Zabawek i Zabawy zakończył się 17 lutego. W pierwszym przypadku w konkursie wystartowały cztery osoby, do drugiego zgłosiło się dwóch kandydatów. Jednym z nich jest Maciej Obara, któremu kadencja skończyła się w listopadzie 2019 roku. Jego zdaniem władze miasta robią wszystko, aby nie mógł zostać ponownie szefem instytucji.

- Unieważnienie konkursu to tylko pretekst. Od 17 lutego do 13 marca, kiedy zostały wprowadzone pewne obostrzenia, było dużo czasu na to, żeby przesłuchać dwie osoby. Rozmowy można było przeprowadzić też po tej dacie w postaci wideo lub poprosić o wyjaśnienia różnych kwestii na piśmie. Poza tym sala, w której odbywają sie przesłuchania, jest na tyle duża, że mogłyby w niej siedzieć w określonych odległościach wszystkie osoby - tłumaczy Maciej Obara.

Dodaje, że nie wie, czy wystartuje ponownie w konkursie. - To zależy od mojej sytuacji. Jeżeli podejmę jakieś zobowiązanie długoterminowe, to oczywiście nie, ale jeżeli będę się zajmował czymś krótkoterminowo, to tak. Poza tym żal mi trochę Muzeum, bo w mojej opinii jego praca bardzo osłabła i to nie ma nic wspólnego z koronawirusem, tylko z brakiem koncepcji działania placówki - przekonuje.

Obecnie pełniącym obowiązki dyrektora w Muzeum Zabawek i Zabawy jest Anna Tyszkiewicz-Obara. Z kolei dotychczasowy dyrektor Muzeum Historii Kielc, Jan Główka, przeszedł na emeryturę z końcem stycznia tego roku. Od lutego obowiązki dyrektora pełni Krzysztof Myśliński.

Przypomnijmy: konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" Urząd Miasta ogłosił na początku marca. Do udziału w nim zgłosiło się sześciu kandydatów. Obecnie powołano już dziewięcioosobową komisję konkursową, która spotka się po raz pierwszy na początku czerwca. Kadencja obecnego szefa Teatru, Roberta Drobniucha, kończy się w sierpniu. Umowa z nowym dyrektorem "Kubusia" ma być podpisana przed 31 sierpnia.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO