Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Miasta dobre do życia. Kielce na szarym końcu

środa, 01 grudnia 2021 12:20 / Autor: Michał Łosiak
Miasta dobre do życia. Kielce na szarym końcu
Fot. Piotr Michalec
Miasta dobre do życia. Kielce na szarym końcu
Fot. Piotr Michalec
Michał Łosiak
Michał Łosiak

To nie jest dobra informacja dla naszego miasta. Kielce zajęły ostatnie miejsce, spośród miast wojewódzkich, w raporcie „Gmin dobrych do życia”. Jednocześnie znaleźliśmy się dopiero w trzeciej setce gmin z całej Polski.

Autorem raportu jest prof. dr hab. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

– Kluczem do zrozumienia sensu pojęcia „jakość życia” jest różnorodność naszych potrzeb i to właśnie tej różnorodności była podporządkowana metodologia tworzenia rankingu. Oczywiście każdy człowiek ma inne potrzeby. Inne oczekiwania ma naukowiec, inne biznesmen, dziennikarz, a jeszcze inne rolnik. Trzeba było zatem przyjąć pewien wzorzec metodologiczny, który odzwierciedlałby te potrzeby dla jak najszerszej, ale zarazem chyba najważniejszej, grupy społecznej – powiedział Polskiej Agencji Prasowej naukowiec.

W rankingu porównano wszystkie 2477 polskie gminy. Porównanie oparto na 48 wskaźnikach składających się na Wskaźnik Jakości Życia. Uwzględniono m.in. wydatki inwestycyjne gmin, ich atrakcyjność migracyjno-osadniczą, jakość oświaty na ich terenie, ale także dostęp do opieki zdrowotnej, rekreacji czy zieleni. Pod lupę wzięto obciążenie demograficzne w samorządach, infrastrukturę kulturalną i dostęp do internetu. Kryteriami były także m.in. nasłonecznienie czy klimatyczny bilans wodny.

Niestety, spośród wszystkich miast wojewódzkich wypadliśmy najgorzej z wynikiem 55,85. Dużo lepiej - porównywany do nas Rzeszów, który uzyskał rezultat 64,33. Finalnie, wśród wszystkich gmin w Polsce, stolica województwa świętokrzyskiego znalazła się na 274 miejscu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO