MIASTO
Marszałek w oczach badaczy przeszłości. Kieleccy historycy zorganizowali konferencję naukową
Historycy z Kielc ponownie pochylili się nad postacią Marszałka Józefa Piłsudskiego. Naukowcy między innymi z Instytutu Pamięci Narodowej i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego spotkali się w Przystanku Historia, aby wymienić spostrzeżenia na temat tej ważnej dla Polski osobistości. Nie zabrakło prezentacji omawiających Marszałka zarówno jako postać kontrowersyjną jak i godnego upamiętnienia patriotę.
Uczestnicy jednodniowej konferencji naukowej połączyli przeszłość z teraźniejszością. Historycy omówili ważne wątki dotyczące życiorysu Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz sposób wykorzystywania jego postaci w kształtowaniu patriotyzmu i upamiętnianiu istotnych wydarzeń. Jak przyznaje profesor z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Urszula Oettingen Piłsudski jest obecny zarówno w materialnym jak i niematerialnym dziedzictwie. - Pamięć o Piłsudskim to nie tylko miejsca zachowane w krajobrazie kulturowym ale też pamięć duchowa. Odbija się to na przykład w nazewnictwie ulic, placów, dzielnic. Szkoły też przyjmują imię Marszałka Józefa Piłsudskiego – mówi profesor Urszula Oettingen.
W tym roku przypada 150 rocznica urodzin Piłsudskiego, a okrągłe rocznice zawsze skłaniają do refleksji. Dlatego historycy zdecydowali się na organizację takiej konferencji. Ponadto w przyszłym roku Polacy będą świętowali 100-lecie odzyskania niepodległości. W tym kontekście też nie można pominąć postaci Marszałka. - Myślę, że jest to preludium do tego co odbędzie się w przyszłym roku. To dobrze, że te dwie rocznice się zbiegły. Niewątpliwie w 2018 roku skupimy się na znaczeniu dróg, które prowadziły do niepodległości. Rocznica 150. urodzin Józefa Piłsudskiego pozwala nam skoncentrować się na tej osobie a miała ona ogromny wpływ na kolejne pokolenia - mówi Dorota Koczwańska Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN. - To bardzo ważne, by przypominać o naszej historii. Być może ostatnio odnosimy wrażenie, że ciągle się mówi o tym samym. Te lata po II wojnie światowej spowodowały pewną wyrwę w pamięci historycznej. Nie należy się dziwić, że dziś tematyka walk o niepodległość i postaci skazanych na zapomnienie powraca i funkcjonuje w dyskusjach – uważa prof. Urszula Oettingen.
Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zostaną rozpoczęte już niedługo. Oficjalna inauguracja odbędzie się podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego, które planowane jest na 5 grudnia. To dzień 150. urodzin Marszałka Piłsudskiego.
https://emkielce.pl/miasto/marszalek-w-oczach-badaczy-przeszlosci-kieleccy-historycy-zorganizowali-konferencje-naukowa#sigProGalleriab11f411942