MIASTO
Mapa Zagrożeń już działa
W województwie świętokrzyskim została uruchomiona Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki niej każdy mieszkaniec może podzielić się z policją informacjami o zagrożeniach, które zauważył. Funkcjonariusze zapewniają, że będą na bieżąco sprawdzać każde zgłoszenie.
Mapa zagrożeń to wirtualne narzędzie, które ma ułatwić mieszkańcom kontakt z policją. Dzięki niej będzie można on-line przekazać policji informacje o miejscach i zdarzeniach, które mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa. - Ta mapa jest jednym z elementów, który pomoże nam w budowaniu bezpieczeństwa, dlatego liczymy na zgłoszenia o problemach naszych mieszkańców – podkreślił podczas spotkania z dziennikarzami insp. Dariusz Augystyniak, komendant wojewódzki świętokrzyskiej policji. Tego samego zdania jest Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski. – Nasze województwo jest jednym z najbezpieczniejszych regionów w Polsce. To bardzo cieszy, ale niestety nie oznacza, że możemy powiedzieć, że jesteśmy w stu procentach bezpieczni. Dlatego uważam, że danie mieszkańcom tego nowego narzędzia jest bardzo dobrym rozwiązaniem i pomoże w zwiększeniu bezpieczeństwa nas wszystkich – powiedziała w rozmowie z naszą reporterką wojewoda.
Aplikacja działa na bazie Geoportalu. - Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej policji i kliknąć na „Mapę Zagrożeń”. Można też w wyszukiwarce internetowej wpisać po prostu hasło ”mapa zagrożeń policja”. Po pojawieniu się interaktywnej mapy należy nanieść na nią zagrożenie wybierając jedną z 25 dostępnych kategorii. To wszystko trwa kilka chwil. W razie jakichkolwiek wątpliwości można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze – wyjaśnił podinspektor Andrzej Skotnicki, koordynator wojewódzki Mapy Zagrożeń.
Zgłoszenia trafią do funkcjonariuszy, którzy regularnie będą sprawdzać wskazane miejsca. Podinspektor Skotnicki apeluje do mieszkańców, by korzystali z aplikacji w sposób rozsądny.
– Oczywiście zachęcamy wszystkich mieszkańców naszego regionu do korzystania z tej aplikacji. Prosimy jednak, by traktować to poważnie i nie robić sobie żartów. Każde zgłoszenie będzie wymagało odpowiedniej reakcji funkcjonariusza – powiedział.
Oprócz możliwości zgłaszania policji miejsc, na które powinna zwrócić uwagę, mapa zawiera także informacje ze statystyk policyjnych z różnych lat m.in. tych dotyczących przestępczości na danym terenie. Policjanci podkreślają, że zgłoszenia w ramach aplikacji nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa już na terenie całej Polski. Województwo świętokrzyskie wraz z województwem dolnośląskim dołączyły do tego programu jako ostatnie.
https://emkielce.pl/miasto/mapa-zagrozen-juz-dziala#sigProGalleria795a61bf1f