Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[GALERIA] Mali studenci Uniwersytetu Dziecięcego Jana Kochanowskiego w Kielcach odebrali indeksy

sobota, 19 października 2019 13:12 / Autor: Weronika Karyś
[GALERIA] Mali studenci Uniwersytetu Dziecięcego Jana Kochanowskiego w Kielcach odebrali indeksy
[GALERIA] Mali studenci Uniwersytetu Dziecięcego Jana Kochanowskiego w Kielcach odebrali indeksy
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Niektórzy z nich niedawno obchodzili swoje szóste urodziny. I chociaż siedząc w uniwersyteckiej auli ich stopy nie sięgały podłogi, to nie stanowiło dla nich żadnego problemu. Słuchacze Uniwersytetu Dziecięcego Jana Kochanowskiego w Kielcach, bo to o nich mowa, uroczyście zainaugurowali nowy rok akademicki.

Mali żacy są uczniami świętokrzyskich szkół podstawowych. Na swoich głowach mają mnóstwo obowiązków, mimo to zdecydowali się podjąć kolejne wyzwanie. Dzisiaj odebrali indeksy z rąk prorektor UJK Moniki Szpringer, można więc powiedzieć, że żarty się skończyły, a zaczęła się nauka... przez zabawę.

- Myślę, że to jest kluczowy moment w ich życiu - mówi  doktor habilitowana Monika Szpringer, profesor UJK. - Uczyć się u nas może każdy, kto tylko chce, nie ma żadnych ograniczeń. Zapraszamy również dzieci niepełnosprawne. Chcemy udowodnić, że jesteśmy otwarci na świat i ludzi, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych, a bariery istnieją tylko w naszych głowach.

Inicjatywa od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku, z uwagi na liczbę słuchaczy, inauguracja została przeprowadzona w dwóch turach.

- Nowy rok akademicki rozpoczyna dzisiaj ponad 380 dzieci, które zostały podzielone na trzy grupy: adepci, juniorzy i mistrzowie. W tym roku dołączyło do nas również aż 104 rodziców. Dzieci zdobywają wiedzę w dwóch sekcjach: nauki ścisłe i nauki humanistyczne, z kolei ich rodzice w czterech sekcjach - informuje Szpringer.

Mali studenci są ciekawi świata, energiczni, mają ogromny zapał do nauki, a ich głowy są pełne pomysłów.  I mimo że nie do końca jeszcze wiedzą, kim chcieliby zostać w przyszłości, to zajęcia na uniwersytecie na pewno pomogą im w podjęciu tej trudnej decyzji, na którą mają jeszcze czas.

- Będziemy się tu chyba uczyć fajnych rzeczy. Chciałabym robić różne eksperymenty. Lubię zwierzęta, a najbardziej króliki. Nie wiem jeszcze, ale może zostanę weterynarzem - mówi ośmioletnia Milena. - Pragnę zostać aktorką, ale przyszłam tu, bo bardzo interesuje mnie chemia, mam nawet w domu zestaw małego chemika - dodaje dziewięcioletnia Blanka. - Mam nadzieję, że będziemy tu dużo czytać, bo w przyszłości chciałbym być bibliotekarzem - puentuje dziewięcioletni Jaś.

Nadzieje związane z nauką w uniwersytecie są ogromne i towarzyszą nie tylko dzieciom, ale również ich rodzicom. - Chcielibyśmy poszerzyć naszej córce horyzonty, czyli nie skupiać się tylko na szkole muzycznej, ale zainteresować ją również zajęciami przyrodniczymi, technicznymi. Chcemy pokazać jej różne możliwości i otworzyć ją na świat, tak żeby za kilka lat sama mogła podjąć świadomą decyzję, co chce w życiu robić - mówi Agnieszka, mama siedmioletniej studentki.

W wydarzeniu brał również udział Piotr Ziółkowski, dyrektor Biura Programów i Przedsięwzięć Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który podkreślił, że uniwersytety dziecięce to przepiękna inicjatywa i fenomen ostatnich lat.

- Kiedy rozpoczynaliśmy naszą działalność zdiagnozowaliśmy, że na terenie całego kraju działa około 46 uniwersytetów dziecięcych. Dzisiaj, po czterech latach, takich projektów które dofinansowują działalność UD jest ponad 200 - informuje Ziółkowski. Uniwersytety dziecięce cieszą się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych oraz ich rodziców. Uczestnictwo w zajęciach ma na celu popularyzacje badań i ciekawostek naukowych oraz odkryć, które są prezentowane w sposób bardzo przystępny. Ten projekt pokazuje, że nauka potrafi być ciekawa, że może być pasją - dodaje.

Pierwszy zjazd dla małych studentów odbędzie się w listopadzie. Rok akademicki zakończy czerwcowe sympozjum.

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO