Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Magdalena Wolińska-Riedi w Kielcach. Opowiedziała o kulisach Watykanu

środa, 29 listopada 2023 15:57 / Autor: Michał Łosiak
Magdalena Wolińska-Riedi w Kielcach. Opowiedziała o kulisach Watykanu
Magdalena Wolińska-Riedi w Kielcach. Opowiedziała o kulisach Watykanu
Michał Łosiak
Michał Łosiak

O tym, co dzieje się za spiżową bramą, jak wygląda życie Watykanu, a także o swoich przeżyciach podczas trzech papieskich pontyfikatów mówiła na spotkaniu w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki w Kielcach Magdalena Wolińska-Riedi, dziennikarka i korespondentka z Watykanu.

Magdalena Wolińska-Riedi mieszka w Rzymie od dwudziestu lat. Do Watykanu trafiła po ślubie z gwardzistą szwajcarskim. Jak sama podkreśla, życie codzienne w najmniejszym państwie świata różni się od codzienności w innych krajach.

– Z jednej strony był to proces naturalny, a z drugiej - kwestia przestawienia się ze świata „wolnego” do tego za wysoki mur, gdzie obowiązują dość rygorystyczne konwenanse, nie można chodzić w sukience bez rękawów nawet jak jest upał i żar leje się z nieba i trzeba wracać przed północą, bo zamykane są wszystkie bramy – mówiła dziennikarka.

Spotkanie odbyło się w ramach Forum „Wokół Wartości” i poprowadziła je Elżbieta Dziewięcka-Mąkosa. Magdalena Wolińska-Riedi opowiadała o pontyfikacie trzech papieży.

– Był to czas absolutnie uprzywilejowany. Najpierw Jan Paweł II, z którym rozmawiałam w naszym języku, potem Benedykt XVI, który jako kardynał udzielił mi ślubu, a następnie Franciszek. W międzyczasie były dwa konklawe i rezygnacja Ojca Świętego – wielkie wydarzenia dla całego świata – dodała.

Po spotkaniu młodzież wzięła udział w warsztatach: teatralnych, muzycznych, plastycznych, dziennikarskich i forum dyskusyjnym.

Głównym celem spotkania było przybliżenie młodzieży osoby Jana Pawła II i pozostawionego nam przesłania Papieża Polaka. Wydarzenie zostało  sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności w ramach Programu aktywizacji młodzieży w samorządach województwa świętokrzyskiego - Program Fundusz Młodzieżowy na lata 2022 - 2033.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO