MIASTO
Liczba zakażeń koronawirusem rośnie. Czy pamiętamy o seniorach?
Od dzisiaj ponownie uruchomiono „godziny dla seniorów” – przypomnijmy że między godziną 10 a 12 zakupy w sklepach mogą robić tylko osoby po 60. roku życia. To seniorzy są grupą społeczną najbardziej narażoną na ciężki przebieg COVID-19. Czy pamiętamy o najstarszych i pomagamy im w codziennych czynnościach?
O pomoc seniorom apelował premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił: „Najważniejszym celem strategicznych założeń w najbliższych dniach jest ograniczenie liczby zgonów i troska o bezpieczeństwo seniorów.” Zapowiedział także system wsparcia, czyli pomoc przy wykonywaniu obowiązków wymagających kontaktów z otoczeniem – wyprowadzanie psa, czy robienie zakupów.
Tego typu wsparcie oferuje między innymi Caritas diecezji kieleckiej.
- Pomagamy cały czas – obecnie trwa akcja „Nie jesteś sam” i nasi wolontariusze robią zakupy seniorom i osobom potrzebującym. Jesteśmy ciągle otwarci na potrzeby ubogich, wydajemy paczki żywnościowe i prowadzimy stałe działania – wylicza ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas diecezji kieleckiej.
W pomoc angażują się też żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak mówi Marcin Kowal z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, mundurowi są w gotowości do wsparcia różnych jednostek.
- Jesteśmy obecni w dwóch szpitalach, czterech stacjach sanitarno-epidemiologicznych i izolatorium. Jeśli tylko spłynie do nas wniosek o wsparcie seniorów natychmiast jej udzielimy – zapewnia.
Na różne sposoby pomoc organizuje także Regionalne Centrum Wolontariatu.
- Kontynuujemy akcję szycia maseczek, która rozpoczęła się w kwietniu. Środki ochrony trafiają do szpitali lub Domów Pomocy Społecznej. Nie prowadzimy w tym momencie pomocy dedykowanej wyłącznie seniorom – informuje Magdalena Gwóźdź z Regionalnego Centrum Wolontariatu.
W Regionalnym Centrum Wolontariatu odbywają się za to korepetycje on-line dla dzieci z pieczy zastępczej. Wolontariusze prowadzą także bezpłatne zajęcia językowe.