Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Leki ratujące życie a przysparzają problemów

środa, 29 maja 2024 14:52 / Autor: Maria Karyś
Leki ratujące życie a przysparzają problemów
Leki ratujące życie a przysparzają problemów
Maria Karyś
Maria Karyś

Świętokrzyskie Centrum Onkologii odnotowało 12 milionów złotych nadwykonań. To kwota z dwóch pierwszych miesięcy 2024 roku. Problem dotyczy refundowanych leków dla pacjentów.

W ubiegłym roku Ministerstwo Zdrowia poszerzyło liczbę leków refundowanych, niestety za rozszerzeniem wskazań refundacyjnych nie poszły realne środki.

- My systematycznie raz na dwa miesiące musimy prosić Narodowy Fundusz Zdrowia o finansowanie nadwykonań. Nie ma systemowego rozwiązania, a takim byłoby ustalenie, że leki onkologiczne nie są limitowane. Przecież to leki ratujące życie – wyjaśnia dr Michał Chrobot, ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Każdy kolejny miesiąc wygląda tak samo, dlatego dyrekcja ŚCO wysłała do Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia i konsultantów krajowych pismo z prośbą o wprowadzenie zmiany systemowej.

- Znowu w miesiącach marzec i kwiecień mamy kolejnych 6 milionów złotych nadwykonań – dodaje lekarz.

W Kielcach odbyło się spotkanie ekspertów z całej Polski. Podczas konferencji „Ewidencja świadczeń zdrowotnych podstawą bezpieczeństwa prawno – finansowego placówki medycznej” rozmawiali o problemach i szukali rozwiązań dla placówek medycznych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO