MIASTO
Łaziki z recyklingu znów wylądują na Polu Marsjańskim przy PŚk
13 października w samo południe na Polu Marsjańskim przy Politechnice Świętokrzyskiej poznamy zwycięzców trzeciej edycji konkursu „Zbuduj łazika z recyklingu”, w którym do wygrania jest 10 tysięcy złotych. Wydarzeniu towarzyszyć będą wykłady ekspertów, eko warsztaty oraz EkoLogiczny Turniej Szachowy.
Celem konkursu jest przede wszystkim ukazanie praktycznego wymiaru recyklingu.
- Bardzo się cieszę, że po raz kolejny studenci Politechniki Świętokrzyskiej podjęli wyzwanie zbudowania sond marsjańskich z materiałów pozyskanych z profesjonalnych zakładów przetwarzania. Udział w konkursie pozwala im nie tylko wykorzystać zdobytą w trakcie studiów wiedzę, ale uczy także kreatywności, bo nie wszystkie elementy pochodzące z recyklingu zachowały swoje pierwotne funkcje. Analityczne myślenie w duecie z wyobraźnią pozwala nam oglądać wyjątkowe łaziki marsjańskie – mówi Barbara Łukawska, prodziekan ds. studenckich i dydaktyki z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej.
Uroczystemu finałowi konkursu towarzyszyć będą wykłady ekspertów dotyczące potencjału, jaki niesie ze sobą współczesny recykling, ale także niestandardowej edukacji ekologicznej.
- Zapraszamy studentów, uczniów i mieszkańców Kielc na wyjątkowy plener fotograficzny w samochodzie z pszczołą, a także na warsztaty z tworzenia biżuterii w nurcie trash art., turniej EKOmilionerów, pokazy chemiczne oraz mini wykłady o czerwonych pojemnikach na elektryczne śmieci. Dodatkową atrakcją jest EkoLogiczny Turniej Szachowy. Wspólnym mianownikiem całego eventu jest smart edukacja ekologiczna. Pokazujemy nieoczywistą odsłonę recyklingu elektrycznych śmieci - podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Jak się okazuje, wiedza Polaków na temat elektroodpadów jest wciąż niewielka.
- Mimo, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy aż 78 procent Polaków nabyło nowy sprzęt elektroniczny,tylko 43 procent prawidłowo zutylizowało stary sprzęt. W przeprowadzonych przez nas badaniach tylko 24 procent respondentów rozpoznało prawidłowo wszystkie przedstawione im elektroodpady. Mam nadzieję, że łaziki zbudowane przez studentów Politechniki Świętokrzyskiej będą utwierdzały mieszkańców w przekonaniu, że warto segregować elektroodpady i w ten sposób umożliwić zawrócenie surowców do obiegu - dodaje Monika Wyciechowska z RLG.
Przypominamy, że w Kielcach elektroodpady można wrzucać do specjalnych, czerwonych pojemników znajdujących się na osiedlach, a także w drodze do sklepu, pracy, szkoły.