Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

KPT i Politechnika Świętokrzyska zacieśniają współpracę

wtorek, 24 stycznia 2017 14:46 / Autor: Piotr Wójcik
KPT i Politechnika Świętokrzyska zacieśniają współpracę
KPT i Politechnika Świętokrzyska zacieśniają współpracę
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

- Studenci są naszym oczkiem w głowie. To w nich upatrujemy przyszłych biznesmenów – powiedział dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego, Szymon Mazurkiewicz podpisując porozumienie o współpracy z Politechniką Świętokrzyską. Na czym ma ono polegać?

Jednym z  głównych zadań, jakie ma realizować Kielecki Park Technologiczny jest pełnienie funkcji pomostu między światem nauki i biznesem. Porozumienie o współpracy z rodzimą uczelnią techniczną ma ten pomost solidnie umocować w realiach lokalnego rynku. – Przedmiotem naszego porozumienia jest przede wszystkim nawiązanie współpracy w zakresie przygotowania i realizacji projektów o charakterze badawczo-rozwojowym. Będziemy wspólnie przygotowywali na przykład aplikacje do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Chcemy wspólnie mierzyć się z wyzwaniami związanymi z komercjalizacją badań naukowych. W studentach widzimy natomiast przyszłych biznesmenów. To oni są naszym oczkiem w głowie – mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT.

Absolwenci i studenci Politechniki Świętokrzyskiej stanowią aż 70 procent lokatorów Kieleckiego Parku Technologicznego. To również liderzy programów startupowych. Jak powiedział rektor Politechniki Świętokrzyskiej, profesor Wiesław Trąmpczyński, współpraca z KPT pozwoli na uwolnienie ich potencjału. To również droga do realizacji promowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego polityki innowacyjności. – Podjęliśmy już szereg działań w tym kierunku. Powstało specjalne biuro projektów czy ośrodek transferu technologii. Trudno jednak robić to w pojedynkę – informuje rektor.

Prezydent Kielc, Wojciech Lubawski, zwrócił natomiast uwagę na potrzebę ścisłej współpracy między ośrodkami takimi, jak park technologiczny i uczelnia techniczna. – Politechnika Świętokrzyska ma w Polsce bardzo dobrą opinię. Park technologiczny potrzebny jest, by zachęcić młodych ludzi do studiowania i realizacji marzeń zawodowych. Powinno się w nim komercjalizować wiedzę – ocenia Lubawski.

Projekty, które Kielecki Park Technologiczny zrealizuje we współpracy z Politechniką Świętokrzyską mają w jak największym stopniu wykorzystać potencjał finansowy perspektywy unijnej na lata 2016-2020.

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO