MIASTO
Konstytucja z 1997 roku przedmiotem debaty podczas Świętokrzyskiej Akademii Samorządowej
Podczas sesji Świętokrzyskiej Akademii Samorządowej (13 lutego) prezes Rządowego Centrum Legislacji wygłosił wykład pt. „Meandry Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku”. Głównym zagadanieniem okazały się być wady i zalety prawne obowiązującej Konstytucji.
Zdaniem Krzysztofa Szczuckiego, prezesa Rządowego Centrum Legislacji, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku wymaga zmiany.
- W ubiegłym roku obchodzilismy dwudziestopięciolecie jej obowiązywania i nawet zwyczajowo w Polskim Prawie Konstytucyjnym, chociażby w Konstytycji Trzeciego Maja i Konstytucji Marcowej, przyjmowano, że po dwudziestu pięciu latach dokonuje się rewizji ustawy zasadniczej i wiele wskazuje na to, że nasza też mogłaby taką rewizję przejść. Chociażby w kwestii relacji pomiędzy władzą ustawodawczą, wykonawczą, sądowniczą oraz pozycji głowy państwa, jej relacji z rządem i parlamentem - podkreśla Szczucki.
Gość Świętokrzyskiej Akademii Samorządowej zaznaczył, że jego zdaniem nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym była zgodna z Konstytucją, a prezydent Rzeczpospolitej Polskiej miał prawo skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego.
Podkreślił również wagę mówienia o prawie i Konstytucji wśród obywateli naszego kraju.
- Konstytucja z mocy samej idei jest aktem najwyższego rzędu, być może na co dzień nie dostrzegamy prawa w ogóle, chociaż ono nas otacza i reguluje nasze życie. Myślę, że konstytucja powinna być lepiej dostrzegana, o niej samej, o konstytucjonaliźmie, prawie, powinniśmy mówić jak najwięcej także obywatelom, którzy na co dzień tymi zagadnieniami się nie zajmują -mówi.
Poseł Krzysztof Lipiec zaznacza, że Konstytucja to podstawowy akt prawny, któremu podlega każdy obywatel.
- To w oparciu o niego funkcjonuje państwo polskie, w tym również samorządy, dlatego warto na pewne niuanse zwrócić uwagę. Często zdarza się, że samorządowcy zapominają, że podlegają Konstytucji, z której wynika wiele praw jak i obowiązków - mówi.