Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kobiety Niepodległe – wystawa na Wzgórzu Zamkowym

środa, 02 maja 2018 15:13 / Autor: Michał Łosiak
Kobiety Niepodległe – wystawa na Wzgórzu Zamkowym
Kobiety Niepodległe – wystawa na Wzgórzu Zamkowym
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Kobiety pomagające powstańcom, łączniczki Armii Krajowej, czy wywiadowczynie – to tylko niektóre bohaterki wystawy „Kobiety Niepodległe”, której otwarcie miało miejsce 2 maja na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach.

Natalia Żurawska-Michałowa, jedna z kobiet przedstawionych na wystawie, we wrześniu 1939 roku zgłosiła się jako sanitariuszka do Szpitala św. Aleksandra w Kielcach. W październiku została nauczycielką w szkole w Łopusznie. Postawiła sobie za cel ochronę biblioteki szkolnej przed niemieckim okupantem. W 1940 roku wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej, a potem do Armii Krajowej i przyjęła pseudonim „Hanka”. Była wywiadowczynią i łączniczką, jednocześnie łącząc to z tajnym nauczaniem. Po wojnie, prześladowana za działalność w podziemiu niepodległościowym.

Takich pięknych życiorysów na wystawie jest wiele. Jolanta Białek, kierownik działu edukacji w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, a jednocześnie współautorka ekspozycji podkreśla wybitne zasługi kobiet w historii Kielc.  – Historia, której się uczymy jest historią „męską”. Szukając materiałów na temat kielczanek zasłużonych dla naszego miasta okazało się, że jest ich bardzo dużo. Postanowiliśmy wtedy o stworzeniu wystawy, która pokaże historię bardzie „kobiecą”. Spójrzmy choćby na odzyskanie niepodległości przez Polskę. Wszyscy wiemy, że w 1914 roku do Kielc wkroczył Józef Piłsudski i jego Pierwsza Kompania Kadrowa. Mało kto jednak wspomina o młodych wywiadowczyniach, takich jak kobieta-szpieg Zofia Zawiszanka, które torowały drogę Piłsudskiemu. Wystawa prezentuje również sporo lekarek, nauczycielek i właścicielek szkół żeńskich. Kobiet o różnym charakterze i poglądach – powiedziała Jolanta Białek.

Do odwiedzenia Wzgórza Zamkowego zachęca jego dyrektor, Rafał Nowak, który wskazuje na walor edukacyjny wystawy. – Jej celem jest przypomnienie wybitnych postaci kobiet związanych z Kielcami, zajmujących się różną działalnością. To panie, które odcisnęły swoje piętno na historii naszego miasta. Część z nich ma swoje ulice w naszym mieście, jednak niestety zdarza się, że mieszkańcy nie znają patronek swoich ulic. Dlatego wystawa jest tak ważna. Ponadto, w tym roku świętujemy również stulecie przyznania kobietom praw wyborczych w Polsce, więc w taki sposób chcemy uhonorować tak szczególną rocznicę – przypomina Rafał Nowak, dyrektor Wzgórza Zamkowego w Kielcach.

Wystawę odwiedzili już pierwsi mieszkańcy Kielc. Jeden z nich ze zdumieniem odkrył, że jedną z bohaterek jest jego znajoma z czasów młodości. – Bardzo chciałem poznać historię tych dzielnych kobiet i dzięki temu wydarzeniu mam taką okazję. – dodał.

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających przez najbliższy miesiąc.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO