MIASTO
Kieleckie Inwestycje walczą o infrastrukturę kolejową
Stowarzyszenie Kieleckie Inwestycje wzięło udział w zakończonych we wtorek (11.08) konsultacjach projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Kolejowego (KPK) do 2023 roku. KPK określa zadania inwestycyjne obejmujące infrastrukturę kolejową zarządzaną przez PKP Polskie Linie Kolejowe.
Stowarzyszenie wnioskuje o podjęcie działań mających na celu jak najszybsze rozpoczęcie prac na linii kolejowej nr 8 na odcinku Skarżysko-Kamienna – Kielce - Kozłów. Pierwotnie, linia kolejowa nr 8 zaplanowana była do modernizacji na znacznym odcinku do prędkości 160 km/h. W kolejnym kroku, przesunięto ją do projektów rewitalizacyjnych WPIK do roku 2015, gdzie udało się wykonać (lub są kończone) prace na odcinku Radom-Suchedniów. Dalszy odcinek, od Suchedniowa do Kozłowa z uwagi na bliskość do rozpoczęcia kolejnej perspektywy finansowej, a także ogrom prac koniecznych do wykonania na niej, postanowiono przesunąć prace na kolejną perspektywę finansową. Jeszcze w 2014 roku, linia kolejowa nr 8 na tym odcinku znajdowała się na liście podstawowej do realizacji w trwającej już perspektywie unijnej 2015-2023. Specjalnie na tę linię zarezerwowano środki w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. Jednak w związku z faktem przeniesienia niektórych projektów z poprzedniej perspektywy na obecną, linia kolejowa nr 8 z listy podstawowej została „zepchnięta” do listy rezerwowej. Stowarzyszenie zwraca uwagę na fakt, że stan techniczny linii jest coraz gorszy, dlatego konieczne jest podjęcie pilnych działań, gdyż ich brak może finalnie doprowadzić do braku przejezdności na tym odcinku.
Niezależnie od tego, Stowarzyszenie wnioskuje również o intensyfikacje prac przy realizacji projektu Regionalnego Programu Operacyjnego pod nazwą „Budowa linii kolejowej nr 582 Czarnca – Włoszczowa Płn.”. Wspomniany projekt zawierający budowę łącznicę do Centralnej Magistrali Kolejowej, a także przede wszystkim stacje w rejonie Włoszczowy Północ, poprawi dostępność transportową zachodniej części województwa i umożliwi bardziej elastyczne kształtowanie siatki połączeń. Niepodjęcie powyższych działań spowoduje, że za blisko 5 lat Kielce będą jedynym spośród 16 miast wojewódzkich w Polsce, które nie będą posiadały zmodernizowanej linii kolejowej prowadzącej w kierunku stolicy kraju.