MIASTO
Kielecki szpital w pierwszej piątce ogólnopolskiego konkursu „Oddział Przyjazny Kangurowaniu”


Mowa o Klinicznym Oddziale Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. W głosowaniu wzięli udział rodzice wcześniaków.
Konkurs zorganizowała Fundacja MatkoweLove, który miał na celu wyłonienie pięciu oddziałów neonatologicznych w szpitalach o trzecim i drugim stopniu referencyjności. Rodzice wcześniaków zagłosowali na te placówki, które wyróżniają się wysokimi standardami w zakresie opieki neonatologicznej, a także wspierają kangurowanie jako formę terapii małego pacjenta. Jak informuje dr Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, który jest na liście zwycięzców, taka forma bliskości z maleństwem jest niezwykle ważna:
– Przede wszystkim ze względu na stymulację receptorów skórnych. Dotykając w ten sposób człowieka stabilizujemy jego ciało, a szczególnie ważne jest to u noworodka, ponieważ te pierwsze chwile na świecie to gwałtowna zmiana środowiska. W brzuchu mamy jest ciepło, cicho, ciemno, dziecko słyszy regularny rytm bicia serca mamy i nagle znajduje się w środowisku, gdzie jest zimno, jest dużo światła, działają siły grawitacyjne – wyjaśnia.
Kangurowanie to oficjalna praktyka medyczna, którą Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wobec wcześniaków oraz dzieci urodzonych w terminie. Dziś (15 maja) obchodzimy właśnie to święto, czyli Światowy Dzień Kangurowania.





![[FOTO] Studenci przejęli miasto!](/media/k2/items/cache/6804fa03479c87bfb8a946d63f26126d_L.jpg)


