Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[WIDEO] Kielecki dworzec PKP już otwarty!

piątek, 15 grudnia 2023 08:35 / Autor: Weronika Karyś
[WIDEO] Kielecki dworzec PKP już otwarty!
[WIDEO] Kielecki dworzec PKP już otwarty!
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Modernistyczny, o nowoczesnym wyglądzie, z elewacją ze szkła i piaskowca, z komfortowym i funkcjonalnie zaaranżowanym wnętrzem, a do tego przyjazny środowisku i bezpieczny – tak właśnie wygląda zmodernizowany dworzec PKP w Kielcach. Dziś (15.12) skorzystali z niego pierwsi pasażerowie. 

Realizacja inwestycji trwała blisko dwa lata. W tym czasie wygląd dworca, mimo zachowania bryły, znacznie się zmienił. Elewacja została przeszklona i wykończona piaskowcem. Dworzec zyskał również nową iluminację. Zarówno od strony peronów, jak i miasta pojawiły się podświetlane napisy z nazwą "Kielce Główne".

Ogromne zmiany zaszły także we wnętrzu budynku, które zostało urządzone bardzo nowocześnie. Znajdziemy w nim m.in. wykonany z lameli, czarny, podświetlony sufit, ekologiczne ściany pokryte chrobotkiem reniferowym, kącik zabaw dla dzieci, ławki z możliwością ładowania urządzeń mobilnych oraz elektroniczne tablice wyświetlające informacje o przyjazdach i odjazdach pociągów. Dworzec wyposażano też w nowy system nagłośnienia oraz zegary.

Na parterze, poza holem, podróżni znajdą kasy biletowe, toalety, a w przyszłości kilka lokali komercyjnych. Natomiast w skrzydłach i na wyższych kondygnacjach segmentu centralnego będą się mieścić pomieszczenia biurowe, m.in. dla Straży Ochrony Kolei, spółek kolejowych czy miasta Kielce.

Przebudowa dworca w Kielcach była jedną z większych i ciekawszych inwestycji realizowanych w Programie Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Dzięki niej, przy zachowaniu historycznej bryły, budynek zyskał elegancki i współczesny wygląd. Przemianę przeszło również jego wnętrze. Stało się ono komfortową i funkcjonalną przestrzenią obsługi pasażerów. Dla najmłodszych zaaranżowano specjalny kącik zabaw dla dzieci. Dworzec jest również przyjazny osobom z niepełnosprawnościami i środowisku. Jestem przekonany, że będzie on dobrze służył pasażerommówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Poza windami i pochylnią przy wejściu od strony miasta, zastosowano szereg ułatwień dla osób niewidomych i niedowidzących – plany dotykowe, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy ścieżki prowadzące z polami uwagi. Przy kasach zamontowano natomiast urządzenia wzmacniające sygnał aparatów słuchowych.

Dworzec stał się także ekologiczny i bezpieczny. Obiekt wyposażono w energooszczędne oświetlenie, system inteligentnego zarządzania budynkiem odpowiedzialny m.in. za optymalizację zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody, a także 27 paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania „zielonej energii”. Nad bezpieczeństwem pasażerom czuwają nowoczesne systemy monitoringu i przeciwpożarowe.

Jak informuje PKP, niebawem metamorfozę przejdzie również teren, na którym obecnie stoi dworzec tymczasowy. Po jego rozbiórce powstaną tam: niewielki parking samochodowy, wiata rowerowa oraz elementy małej architektury: ławki, kosze, lampy.  Na nowo zostaną urządzone tereny zielone, gdzie poza trawnikiem zaplanowano nasadzenia drzew i krzewów.

Przypomnijmy, że inwestycja kosztowała blisko 56 mln złotych. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., wykonawcą robót - firma MGBuilding z Kielc, a projekt przebudowy dworca wykonała pracownia Pas Projekt z Nadarzyna.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO