MIASTO
Kielecka Rada Miasta bez rezolucji w sprawie szybkich kolei
Radni nie zajmą się rezolucją w sprawie uwzględnienia Kielc w planach rozbudowy linii kolejowych wynikających z ogłoszonego programu „Polska 100 minut”. Punkt w tej sprawie został zdjęty z porządku czwartkowych ( 25 lipca) obrad gremium.
Autorem rezolucji był klub Prawa i Sprawiedliwości jak mówi jego przewodniczący, radny Marcin Stępniewski, z obecnie dostępnych rządowych dokumentów wynika, że Kielce są pominięte w rozwoju szybkich kolei w kraju.
– Z przykrością przyglądałem się głosowaniu nad zdjęciem z porządku obrad rezolucji, którą przygotowaliśmy. Niestety weszła na salę polityka, większość rządząca, czyli klub Perspektywy i Koalicja Obywatelska pokazuje, że nie potrafi wznieść się ponad podziały i zagłosować nad rezolucją, która jest w interesie mieszkańców, przeciwko wykluczeniu komunikacyjnemu Kielc. Tego typu dokumenty powinny być podejmowane ponad podziałami, ponieważ reprezentują interes mieszkańców naszego miasta – ocenił.
O zdjęcie z porządku obrad głosowania nad rezolucją wnosił radny Michał Piasecki, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.
– Ta rezolucja zakłada nieprawdziwe tezy. Kielce nie zostały pominięte w programie „Polska w sto minut”, a realizacja tzw. szprych nie została wykluczona z programu. Nasz zespół liderów odbył spotkanie z wiceministrem infrastruktury Piotrem Malepszakiem. Jako Koalicja Obywatelska popieramy przyśpieszenie tempa prac realizacji inwestycji związanych z rozwojem kolei przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego – dodał przewodniczący klubu KO.
– Nie ma w naszym klubie zgody, by w tak ważnym temacie uprawiać polityczne gierki. Ta rezolucja powinna być wspólna i wtedy ją poprzemy. W ten sposób pokazalibyśmy siłę i jedność, stwórzmy jedną wspólną rezolucję – apelował radny Maciej Bursztein, przewodniczący klubu Perspektywy.
Za ideą podjęcia wspólnej rezolucji opowiedziała się również prezydent Kielc Agata Wojda.
– Nie ma mowy o tym, że Kielce są wykluczone z projektu szybkich kolei. To kompletna nie prawda. Głęboko wierzę, że to koniec czasów podejmowania decyzji infrastrukturalnych na podstawie polityki, a nie merytoryki. To jest fundamentalna różnica – powiedziała.
Za zdjęciem z porządku obrad punktu dotyczącego rezolucji w sprawie uwzględnienia Kielc w planach rozbudowy linii kolejowych wynikających z ogłoszonego programu „Polska 100 minut” opowiedziało się 14 radnych, przy 10 głosach przeciw.