Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kieleccy strażacy świętowali jubileusz

sobota, 03 czerwca 2023 14:47 / Autor: Wojciech Dudkowski
Kieleccy strażacy świętowali jubileusz
Kieleccy strażacy świętowali jubileusz
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Kieleccy strażacy świętowali przed Dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich, gdzie 150 lat temu sformowało się kieleckie Towarzystwo Ochotniczej Straży Ogniowej. Na placu odbył się uroczysty apel, wręczono odznaczenia i awanse. W swojej pierwszej defiladzie przemaszerowała kompania honorowa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Uroczystość rozpoczęła Msza święta w kieleckiej bazylice katedralnej. Przewodniczył jej Biskup Kielecki Jan Piotrowski, a koncelebrowali-  strażaccy kapelani. 

Zebranych przywitał nadbrygadier Krzysztof Ciosek, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

- Od 150 lat rozwijamy  pożarnictwo i dbamy o dobre imię naszej formacji. Zmienia się ona i rozwija. Kiedyś straż pożarna była nastawiona wyłącznie na ochronę przeciwpożarową, obecnie realizujemy zadania z zakresu ratownictwa technicznego, katastrof budowlanych, skażeń chemicznych, klęsk żywiołowych i innych zagrożeń. Szeroki zakres zadań zamyka się w powiedzeniu „Strażacy często biegną tam, gdzie inni uciekają”. O tym, że nie są to puste słowa świadczą statystyki z ubiegłego roku, które zarówno w kraju jak i województwie były rekordowe - nasza pomoc była potrzebna średnio co 29 minut.

Na uroczystości obecni byli świętokrzyscy parlamentarzyści – senatorowie Krzysztof Słoń i Jacek Włosowicz, posłowie Anna Krupka, Bartłomiej Dorywalski i Andrzej Kryj, a także przedstawiciele władz samorządowych – marszałek województwa Andrzej Bętkowski, starości powiatów oraz prezydent Kielc Bogdan Wenta. Na trybunie był także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Wszyscy dziękowali strażakom za ich odwagę i poświęcenie.

– Dziękujemy za to, że w dzień i w nocy stoicie na straży życia, zdrowia i mienia mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Jesteście dla nas, nie pytając po co i dlaczego. Otwieracie swoje serca i biegniecie na ratunek - mówiła wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka.

W strażackim mundurze na uroczystość przybył marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, który jest także wiceprzewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

– Mam zaszczyt być w rodzinie strażackiej. Służba strażacka jest kontynuowana od ponad półtora wieku. Ona się zmienia, przychodzą nowi ludzie. Jedna rzecz pozostaje tak samo ważna, jak na początku działalności: poświęcenie dla ludzi, oddanie tej służbie –  podkreślił.

Za pomoc i współpracę dziękował prezydent Kielc:

– To wspaniałe święto podkreśla historię 150 lat. Można życzyć następnych. Mogę powiedzieć tylko: dziękuję, że wasza misja jest wciąż aktualna. Zawsze mogliśmy liczyć na ogromne wsparcie w akcjach charytatywnych, podczas pandemii i przy  wspieraniu akcji związanych z wojną –  przypomniał Bogdan Wenta.

O tym, że strażacy działają także na rzecz ochrony środowiska przypomniał Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej podczas uroczystości reprezentował nadbrygadier Krzysztof Hejduk, zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. 

- Dziękuję za to, co robicie na co dzień. Ostatnie czasy to duże wyzwania i wiele zadań do zrealizowania Zrobimy wszystko, żeby wam służyło się lepiej - zapewnił.

W czasie obchodów wręczono państwowe i służbowe odznaczenia strażakom, przedstawicielom innych służb oraz osobom cywilnym.

Cała uroczystość była transmitowana na Facebooku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży  Pożarnej w Kielcach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO