Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Dziś 40. rocznica Porozumień Sierpniowych

czwartek, 27 sierpnia 2020 11:11 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Otwarcie Biblioteki Solidarności, specjalna wystawa, uroczysta Msza Święta i… rekonstrukcja manifestacji – to tylko niektóre wydarzenia, które odbędą się w ramach obchodów 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych. – To dla nas niezwykle ważny czas, więc przygotowujemy do tej rocznicy w sposób szczególny – mówi Radiu eM Kielce szef świętokrzyskiej „Solidarności” Waldemar Bartosz.

Dokładnie 31 sierpnia będziemy obchodzić czterdziestą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. – Obchodzimy tez czterdziestą rocznicę istnienia „Solidarności” jako skutku tych porozumień. Organizujemy uroczystości z wieloma instytucjami, co pozwala zdać sobie sprawę, że bez „Solidarności” nie byłoby tak dużej liczby organizacji – zauważa przewodniczący Bartosz.

Kieleckie uroczystości rozpoczną się otwarciem Biblioteki Solidarności o godzinie 12 w siedzibie związku, któremu towarzyszyć będzie promocja broszury „Zrodził nas sierpniowy bunt robotników Wybrzeża. Region Świętokrzyski NSZZ Solidarność 1980-1981”. Ponadto zaprezentowane zostanie „Kalendarium Solidarności Świętokrzyskiej 1980-2020”. Tego samego dnia o godz. 16.30 na skwerze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach odbędzie się otwarcie plenerowej wystawy IPN „TU rodziła się Solidarność”. – Będziemy można także posłuchać przedstawicieli IPN oraz „Solidarności”, którzy opowiedzą o tamtych czasach – dodaje Waldemar Bartosz.

Uroczystości zakończą się złożeniem kwiatów przed tablicą upamiętniającą powstanie NSZZ „Solidarność”, a następnie odprawiona zostanie Msza Święta o godzinie 18 w intencji ojczyzny i świata pracy w Bazylice Katedralnej w Kielcach pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego. Po niej, uczestnicy przejdą pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Obchody nie zamkną się jednak 31 sierpnia, ale kontynuowane będą w kolejnych dniach. Trzeciego września odbędzie się rekonstrukcja… manifestacji ulicznej „Solidarności”, która rozpocznie się o godzinie 12 na Wzgórzu Zamkowym. – Zapraszamy także wystawę w Wojewódzkim Domu Kultury już 10 września, a 16 września odbędą się warsztaty zorganizowane przez Archiwum Państwowe w Kielcach – informuje przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności”.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO