MIASTO
Kielczanie są zainteresowani wymianą pieców. Złożyli już ponad 130 wniosków
Dużym zainteresowaniem cieszy się program wymiany pieców na ekologiczne źródła ciepłamające ograniczyć zanieczyszczenie powietrza na terenie Kielc. W ciągu dwóch miesięcy kielczanie złożyli ponad 130 wniosków o dotacje, których wartość przekroczyła milion złotych. To połowa funduszy przeznaczonych na ten cel.
W zeszłym roku dotacja na likwidację starych kotłów i ich wymianę na ekologiczne źródła ciepła wynosiła 300 tysięcy złotych. W tym roku została zwiększona do dwóch milionów złotych. Nabór wniosków do programu rozpoczął się 8 stycznia. Od tego czasu kielczanie złożyli 134 wnioski na łączną kwotę ponad miliona złotych. 133 wnioski dotyczyły dotacji w wysokości 8 tysięcy złotych, a jeden, na kwotę 40 tysięcy złotych, złożyła wspólnota mieszkaniowa. Do tej pory podpisano 57 umów, z czego 6 jest już rozliczonych z dyspozycją wypłaty środków.
- Bardzo się cieszymy, że mieszkańcy Kielc tak licznie zareagowali na nasz program i działania edukacyjne przyniosły taki efekt. Nie zatrzymujemy się jednak i prowadzimy kolejne działania, żeby dotrzeć do kolejnej grupy odbiorców - mówi Tomasz Porębski, rzecznik prasowy prezydenta Kielc. - W tym celu przygotowaliśmy specjalny film multimedialny, w którym instruujemy mieszkańców Kielc na temat tego, jak należy wypełnić wnioski. Widzimy, że do tej pory był to chyba największy problem, bo ludzie obawiali się, że te dokumenty są trudne i skomplikowane, a tak wcale nie jest - tłumaczy.
Mimo że w ubiegłym roku kwota przeznaczona na walkę ze smogiem była o wiele niższa, w budżecie miasta i tak zostały niewykorzystane środki. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie inaczej. - Postanowiliśmy przeprowadzić działania edukacyjne, żeby dotrzeć z informacją do mieszkańców. Widzimy, że miało to sens, bo wielu pojawiało się na spotkaniach, które organizowaliśmy w różnych częściach miasta. Widzimy też, że więcej mieszkańców przychodzi do urzędu przy ulicy Strycharskiej, gdzie działa specjalny punkt konsultacyjny - mówi rzecznik.
Przypomnijmy: dotacja może być udzielona do 90 procent kosztów kwalifikowanych realizacji zadania, przy czym maksymalnie 8 tysięcy złotych na indywidualne gazowe lub elektryczne urządzenie grzewcze oraz na zastosowanie pompy ciepła w budynku mieszkalnym i 40 tysięcy złotych na podłączenie budynku wielorodzinnego do sieci ciepłowniczej i instalacji w budynku węzła cieplnego.
Nabór wniosków prowadzony jest do 31 października lub do wyczerpania funduszy.
Link do strony Urzędu Miasta z filmem na temat dotacji znajduje się TUTAJ.