Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kielczanie pamiętają o weteranach

piątek, 07 września 2018 11:32 / Autor: Beata Kwieczko
Kielczanie pamiętają o weteranach
Kielczanie pamiętają o weteranach
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W Kielcach odbywają się obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. O godzinie 10 wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, senator Krzysztof Słoń oraz minister Jan Józef Kasprzyk złożyli kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim na Cmentarzu Partyzanckim, a pół godziny później przed tablicą pamiątkową na Cmentarzu Nowym w Kielcach.

 

- Weterani i kombatanci to ci, którzy swoim życiem udowodnili, że nie ma rzeczy piękniejszej i ważniejszej niż służba niepodległej Polsce. Oni ryzykowali swoje zdrowie i życie z myślą o tych pokoleniach, które przyjdą po nich. Nie wahali się w 1939 roku bronić Polski i walczyć o przywrócenie niepodległości w latach drugiej wojny światowej, jak również w latach komunistycznego zniewolenia. Za to jesteśmy im dozgonnie wdzięczni - mówił Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Minister podkreślił, że bez trudu, jaki podjęli weterani nie byłoby dziś Polski i Polaków. - Dlatego chcemy podziękować im za to, że nie stawiali pytać po co, dlaczego i za ile - dodał.

Wojewoda Agata Wojtyszek zaznaczyła, że pamięć o weteranach jest szczególnie ważna w roku, w którym obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości. - Wszyscy Polacy wiedzą, że rok 1918 nie był rokiem odzyskania niepodległości raz na zawsze. Druga wojna światowa, a później czasy komunizmu, kiedy represje były ogromne pokazują nam, że o tej niepodległości należy ciągle pamiętać i o nią dbać. I tym bardziej dziękować weteranom za ich trud, za to że narażali swoje życie, a wielu ich kolegów to życie straciło - powiedziała wojewoda i uzupełniła, że ważne jest też to, aby pamięć o tych ludziach przekazywać młodym pokoleniom.

- Weterani to ludzie, dla których sprawy ojczyzny były zawsze najważniejsze. Nie wahali się poświęcić swojego życia, zdrowia i swoich rodzin po to, żeby zachować ciągłość i niepodległość ojczyzny. To w nich ten gen wolności objawił się najpełniej. Dla nich wezwanie "Bóg, honor, Ojczyzna" zawsze stanowiło hasło przewodnie życia, dlatego zasługują na szacunek i cześć. Bez ich poświęcenia, krwi i cierpienia nie byłoby niepodległej ojczyzny - powiedział o weteranach senator Krzysztof Słoń.

O godzinie 12 w Kościele Garnizonowym odprawiona zostanie msza święta w intencji weteranów poległych w walce za ojczyznę, a po niej uczestnicy udadzą się do Domu Harcerza Harcerza im. Natalii Machałowej na kieleckim Białogonie, gdzie odbędzie się patriotyczne spotkanie przy ognisku. Podczas niego wygłoszone zostaną przemówienia okolicznościowe, oraz wręczone odznaczenia i wyróżnienia weteranom zasłużonym dla ojczyzny. Program spotkania uzupełnią występy artystyczne harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego.

Uroczystości odbywają się w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO