MIASTO
Kielce uczciły pamięć żołnierzy z Westerplatte
Msza Święta, złożenie wieńców pod tablicą upamiętniającą obronę Westerplatte na początku II wojny światowej, a także złożenie zniczy na grobach bohaterów – w Kielcach odbyły się obchody ku czci żołnierzy z Westerplatte, z których spora część pochodziła z ziemi świętokrzyskiej.
W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, poczet sztandarowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także poczty kieleckich szkół oraz kieleckiej Komendy Wojewódzkiej Ochotniczych Hufców Pracy oraz licznie zgromadzona młodzież.
Upamiętnienie żołnierzy rozpoczęło się od Eucharystii w kieleckiej bazylice katedralnej, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk. Relacja z katedry dostępna jest tutaj.
Następnie uczestnicy przeszli na plac pod Wojewódzkim Domem Kultury, gdzie odbyło się uroczyste podniesienie na maszt flagi państwowej.
- Mam nadzieję, że zapoczątkowane przez biskupa Mariana Florczyka upamiętnienie bohaterów Kielecczyzny, którzy walczyli na Westerplatte, bez względu na zmiany osób na ważnych stanowiskach, będzie co roku obchodzone. Trudno o piękniejszy hołd i okazywanie miłości do Ojczyzny, niż to, co udało nam się zrobić. Wystarczyło kilka telefonów i od razu zebraliśmy się wszyscy jak jeden podmiot, żeby pokazać młodym, że warto pamiętać o bohaterach – mówi wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.
- Wielkim, ale pięknym zaskoczeniem jest obecność młodzieży. Jest ona znakiem, że ci, którzy uchodzili za najbardziej odważnych, nie zostaną zapomniani, choć umierali w samotności. Myślę, że dziś patrzą na nich z góry pełni dumy. Mam prośbę, abyśmy się przygotowali mentalnie już na przyszły rok – mówi biskup Marian Florczyk, inicjator uczczenia żołnierzy Westerplatte.
- Chcemy przekazać młodzieży, że żołnierze, którzy wyruszyli na Westerplatte i bohatersko go bronili, byli polskimi Spartanami. Nie trzeba już szukać bohaterów w innych kulturach, oni żyli tutaj. Jestem przekonany, że przywracając pamięć o nich, młodzież oprze swoje życie o ich wzory – zaznacza wicewojewoda Rafał Nowak.
Następnie Jakub Mularczyk z Instytutu Pamięci Narodowych przypomniał historię żołnierzy z Westerplatte. Organizatorzy uroczystości złożyła wieńce przed tablicą pamiątkową żołnierzy września 1939 roku. Po odegraniu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, delegacja uczestników uroczystości udała się na Cmentarz Stary w Kielcach, by złożyć kwiaty i znicze na grobach poległych bohaterów.
https://emkielce.pl/miasto/kielce-uczcily-pamiec-zolnierzy-z-westerplatte#sigProGalleria247285cd18