MIASTO
Wielkie sprzątanie po burzy w Kielcach i regionie
Zalane domy i piwnice, zerwane dachy, połamane drzewa i konary. Zatrważający jest bilans burzy, która w nocy z soboty na niedzielę przeszła nad Kielcami i regionem. Ulewny deszcz, grad oraz porywisty wiatr dokonały sporych zniszczeń w wielu miejscach. Do poniedziałkowego poranka w całym województwie strażacy interweniowali aż 734 razy.
–W przeważającej części strażacy wyjeżdżali do usuwania powalonych drzew i konarów. Ponadto ratownicy zabezpieczali zniszczone przez wiatr dachy budynków oraz wypompowywali wodę z zalanych pomieszczeń. W samych Kielcach było ponad 150 interwencji. Interweniowali również często w gminach Nowiny i Chęciny. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń – informuje Beata Gizowska, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.
Najwięcej pracy mieli strażacy w powiecie kieleckim, gdzie odnotowano 316 interwencji i powiecie jędrzejowskim gdzie było 270 wyjazdów.
Nawałnica i silny wiatr nie oszczędziła również skansenu w Tokarni.
– Burza uszkodziła śmig wiatraka z Dębna; to bardzo cenny zabytek, ponieważ jako jedyny w Parku Etnograficznym posiada sprawny mechanizm. Wiatrak uruchamialiśmy każdego roku na Święto Chleba. Ponadto z wielu chałup pozrywane zostały kalenice i strzechy. Połamane zostały płoty, a także część drzew na terenie skansenu. Straty powstałe w wyniku burzy szacuje specjalnie powołana do tego celu komisja – informuje Katarzyna Korus, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.
Obecnie Park Etnograficzny w Tokarni jest zamknięty do odwołania.
W Kielcach zniszczonych zostało wiele drzew, ucierpiało także kilkaset ptaków. Najwięcej strat odnotowano w Parku Miejskim, Parku Baranowskim, na Skwerze Stefana Żeromskiego i Skwerze Szarych Szeregów. Na kilka godzin pod wodą znalazła się niemal cała ulica Bodzentyńska i Plac św. Wojciecha.
Nawałnica uszkodziła również budynek Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wiatr wyrwał okno na klatce schodowej między 4 a 5 piętrem w budynku C, gdzie znajduje się biuro paszportowe i wydział spraw obywatelskich i cudzoziemców.
– Klatka schodowa została wyłączona z użytkowania. Klienci, którzy chcą wyrobić lub odebrać paszport mogą albo skorzystać z windy, albo przyjść drugą klatką schodową – informuje w mediach społecznościowych urząd.
Nad usuwaniem skutków burzy pracowało prawie trzy tysiące strażaków. W działaniach na terenie całego województwa zaangażowane było ponad 700 pojazdów.