Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kiedy rozpocznie się budowa S74 przez Kielce?

poniedziałek, 11 marca 2024 17:12 / Autor: Michał Kita
Kiedy rozpocznie się budowa S74 przez Kielce?
Kiedy rozpocznie się budowa S74 przez Kielce?
Michał Kita
Michał Kita

Wiosną przyszłego roku ma rozpocząć się budowa kieleckiego odcinka drogi S74. Prace przy pięciokilometrowym odcinku ekspresówki będą oznaczać duże utrudnienia dla mieszkańców, jak i  ruchu tranzytowego przez miasto. Kwestia tymczasowej  organizacji ruchu po rozpoczęciu prac budowlanych była jednym z tematów poniedziałkowego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Jak informuje Jacek Bojarowicz, kierownik projektu z  Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach, wydanie zezwolenia umożliwiające rozpoczęcie prac budowlanych powinno zostać wydane pod koniec 2024 roku. 

– Łatwo nie będzie. To niezwykle trudny kontrakt, zarówno pod względem technicznym jak i ruchowym, a mieszkańcy muszą wziąć pod uwagę, iż w ciągu dwóch lat będą mierzyć się z utrudnieniami i wieloma objazdami. Musimy zacisnąć zęby i to przeżyć, bo potem odcinek, który obecnie pokonujemy w korkach w ciągu pół godziny,  pokonamy w zaledwie trzy minuty – dodaje.

Plan tymczasowej organizacji ruchu jest obecnie przygotowywany przez wykonawcę inwestycji. Jacek Bojarowicz zaznacza, że ma ona być realizowana w taki sposób, aby nie odcinać komunikacyjnie północnej i południowej części miasta.

- Kontrakt jest tak skonstruowany, że oprócz trasy zasadniczej powstaną nowe ulice, które będą miały za zadanie przejąć ruch lokalny. Wykonawca będzie starał się najpierw wybudować drogi pomocnicze, dla ruchu lokalnego, a dopiero później rozpocznie budowę głównego ciągu ekspresowej S74 – wyjaśnia.

Szczegółowy plan objazdów na  czas  prowadzenia robót budowlanych jest jeszcze opracowywany. Wykonawca przygotował natomiast wstępną koncepcję objazdu dla ruchu tranzytowego odbywającego się  krajową 74. Na czas remontu objazd dla pojazdów ciężarowych miałby odbywać się od węzła Kielce-Bocianek, ulicą Radomską (DK 73) do węzła Kielce Północ,  a następnie drogą ekspresową numer 7 do węzła Kielce Zachód.

Budowa kieleckiego odcinka S74 powinna zakończyć się w 2026 roku. Wykonawcą inwestycji na pięciokilometrowym fragmencie drogi jest firma Intercor z Zawiercia. Wartość przedsięwzięcia to ponad 713 mln złotych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO