MIASTO
Kiedy kierowcy autobusów mają obowiązek włączyć klimatyzację?
Na dworze gorąco, w autobusach jeszcze goręcej? Ile musi być stopni na dworze, żeby kierowca w autobusie MPK włączył klimatyzację i czy są jakieś wyjątki od reguły?
- Klimatyzacja jest włączana, kiedy na dworze jest więcej niż 23 stopnie. Nie oznacza to jednak, że nie można jej uruchomić, gdy temperatura jest niższa, zależy to tylko od dobrej woli przewoźnika. Obowiązkiem kierowcy jest włączyć klimatyzację na polecenie dyspozytora MPK, natomiast może to zrobić również wtedy, gdy pasażer zgłosi, że w pojeździe jest zbyt duszno. Być może zdarza się, że kierowcy ignorują polecenia i prośby, ale kontrola następuje tylko w momencie interwencji mediów lub użytkowników transportu miejskiego - mówi Paweł Jańczyk, rzecznik prasowy ZTM Kielce.
Nie każdy autobus w Kielcach ma klimatyzację. Jest ona zamontowana tylko w tych należących do miasta Kielce, czyli w pojazdach od numeru 102 do 114, a także w autobusach hybrydowych, czyli liniach 34, 46, 50, 52 i 54.
Problem pojawia się w momencie, kiedy pasażerowie, zamiast poprosić kierowcę o włączenie klimatyzacji, otwierają okna. - Na dworze jest bardzo ciepło, a nawet w tych autobusach, które mają nawiew jest ona często wyłączona, dlatego ludzie najczęściej otwierają okna żeby się ochłodzić. Nigdy nie spotkałam się z sytuacją, żeby ktoś podszedł do kierowcy i poprosił o włączenie klimatyzacji - mówi pani Aleksandra, pasażerka.
Pani Alicja również zwraca uwagę na problem otwierania okien i nie ukrywa swojego oburzenia. - Zdarzają się sytuacje, że w autobusie jest bardzo gorąco. Nie wiem, czy jest to wina pracowników MPK, ale na pewno do takiej sytuacji przyczyniają się pasażerowie, którzy mimo wyraźnych komunikatów i próśb otwierają okna w klimatyzowanych pojazdach, co powoduje, że do środka napływa gorące powietrze z zewnątrz. Kiedyś zwróciłam uwagę osobie, która otworzyła okno, ale miałam z tego powodu więcej nieprzyjemności niż pożytku - mówi pasażerka.