Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kampania „Białej wstążki” zainaugurowana. Liderzy dobrych praktyk wyróżnieni

poniedziałek, 28 listopada 2022 12:45 / Autor: Weronika Karyś
Kampania „Białej wstążki” zainaugurowana. Liderzy dobrych praktyk wyróżnieni
Kampania „Białej wstążki” zainaugurowana. Liderzy dobrych praktyk wyróżnieni
Weronika Karyś
Weronika Karyś

W stolicy województwa świętokrzyskiego trwa kampania „Białej wstążki”. Dziś (28 listopada) odbyła się jej oficjalna inauguracja, podczas której wyróżniono dwanaście osób prężnie działających na rzecz pomocy ofiarom przemocy.

Kampania „Białej wstążki” to największa na świecie inicjatywa, której celem jest zatrzymanie przemocy przede wszystkim wobec kobiet, ale również dzieci oraz mężczyzn. Obecnie jest ona prowadzona w ponad 60 krajach, w tym również w Polsce. Kielce dołączyły do akcji już szesnasty rok z rzędu.

– Ideą kampanii jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Mamy już sprawdzone, że po takich inicjatywach społeczeństwo reaguje i o wiele śmielej zgłasza nam różne przypadki przemocy, która ma miejsce na przykład u sąsiadów – mówi Magdalena Gościniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

– Skala przemocy każdego roku jest mniej więcej na tym samym poziomie, choć ostatnio zauważamy lekką tendencję spadkową. W tym roku na koniec października mieliśmy około 900 przypadków, a nieraz rok kończył się na 1500 przypadków – dodaje dyrektor MOPR.

Jak podkreślał prezydent Kielc, Bogdan Wenta, białą wstążkę powinni założyć dzisiaj wszyscy, ale przede wszystkim z ogromną odpowiedzialnością powinni przyodziać ją mężczyźni.

– Przechodząc ulicą, robiąc zakupy czy spędzając gdzieś wolny czas widzimy pewne zachowania, które sprawiają, że się odwracamy. Sądzę, że temat jest bardzo szeroki, ale wciąż aktualny. Musimy budować świadomość naszych mieszkańców na temat przemocy. Musimy mówić o tym, że warto pomagać ofiarom – podkreślał prezydent.

Kampanię „Białej wstążki” od początku wspiera senator Krzysztof Słoń, który podczas dzisiejszej inauguracji wielokrotnie został nazwany przyjacielem i ambasadorem działań przeciwko przemocy.

– Pierwsze kampanie inaugurowaliśmy w Sali Urzędu Stanu Cywilnego, czyli tam gdzie ludzie decydują się być razem, założyć rodzinę, są otwarci na posiadanie dzieci, na ich wychowanie. Później bywa różnie. Bywa tak, że rodzina staje się miejscem przekleństwa, miejscem, w którym ta przemoc najbardziej boli. Choć przemocy pełno jest w naszym życiu – nie tylko w domach, urzędach, ale też na ulicy, stadionach, w mediach, to powtarzam – przemoc i agresja najbardziej bolą w domu – zaznaczał senator Krzysztof Słoń.

O tym, jak groźnym zjawiskiem jest przemoc i jak wiele znaczy reakcja osoby trzeciej najlepiej wiedzą nagordzeni podczas dzisiejszej inauguracji liderzy dobrych praktyk.

Honorowe wyróżnienie otrzymał Mateusz Gadawski – konsultant, pedagog, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, pracownik MOPR i specjalistycznego ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy w Kielcach.

Superliderem został Tomasz Bochnacki. Z kolei liderami:

  1. Konrad Jarząb
  2. Adam Jończyk
  3. Dariusz Kucharski
  4. Monika Majkowska
  5. Marzena Nowak
  6. Sylwia Przysucha
  7. Agnieszka Stoińska
  8. Kamil Stodulski
  9. Jacek Wawrzycki
  10. Iwona Widłak

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO