MIASTO
Dziś Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita
Podświetlone na fioletowo budynki i wizyta na oddziale hepatologiczno-gastroenterologicznym Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii – 19 maja cierpiący na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna w Kielcach, Polsce i za granicą świętują Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (NZJ).
Z tej okazji Towarzystwo „J-elita” zrzeszające ponad 2 tys. chorych na NZJ przygotuje wydarzenia w większości dużych polskich miast, między innymi w Warszawie, Szczecinie, Krakowie i Rzeszowie, a także po raz pierwszy w historii – również w Kielcach. O tym, co będzie się działo w naszym mieście opowiada Piotr Wójcik, jeden z organizatorów
- Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na problemy chorych i ich najbliższych. Nieswoiste zapalenia jelita to nieuleczalne choroby, które wiążą się z bólem, wstydem, pobytami w szpitalu, a często także niepełnosprawnością i utratą pracy. Prowadzą do wykluczenia społecznego i zawodowego – mówi prezes Towarzystwa „J-elita” Agnieszka Gołębiewska, prywatnie mama dwóch nastoletnich córek z chorobą Leśniowskiego-Crohna . - Dla nas równie trudne jest to, że trudno nam się przebić do świadomości społecznej, ponieważ nie wypada mówić o biegunkach. A to najczęstsze objawy choroby.
Z okazji Światowego Dnia NZJ w piątek 19 maja wieczorem fioletowym blaskiem rozbłysną m.in.: Galeria Echo, Budynek Radia Kielce, nowa siedziba Radia eM Kielce (ul. Sienkiewicza), budynek Energis Politechniki Świętokrzyskiej czy Świętokrzyski Urząd Wojewódzki. Fiolet to międzynarodowy kolor NZJ. W zeszłym roku w tej barwie zostały podświetlone obiekty na całym świecie, m.in.: Pałac Kultury w Warszawie, Wodospad Niagara, rzymskie Colloseum i pomnik Syrenki w Kopenhadze.
Wcześniej, o godzinie 14.30 przedstawiciele Towarzystwa „J-elita” odwiedzą oddział hepatologiczno-gastroenterologiczny Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii. W spotkaniu weźmie udział również wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.
W Polsce może być nawet 100 tys. osób cierpiących na NZJ: wrzodziejące zapalenie jelita grubego chorobę Leśniowskiego-Crohna. Na całym świecie jest 5 mln chorych. Choroba objawia się m.in.: silnymi bólami brzucha, biegunkami, zmęczeniem, utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Jest nieuleczalna. Pacjenci często przechodzą operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita.