Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Jeszcze jest wiele do zrobienia

środa, 01 maja 2019 13:05 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Świętokrzyska "Solidarność" uczciła Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Uroczystości odbyły się tradycyjnie na skwerze Stefana Żeromskiego i w Sanktuarium Świętego Józefa Robotnika w Kielcach.

Obchody rozpoczęły się przed tablicą upamiętniającą powstanie "Solidarności", która znajduje się na skwerze Stefana Żeromskiego. Tam przedstawiciele zakładowych organizacji związkowych złożyli kwiaty. Następnie przejechali do Sanktuarium Świętego Józefa Robotnika w Kielcach, gdzie modlili się w  intencji wszystkich pracujących i bezrobotnych oraz ich rodzin. Mszę świętą odprawił i homilię wygłosił ks. Dariusz Gącik, wikariusz generalny diecezji kieleckiej.

Posłuchaj homilii:

W Eucharystii uczestniczyli poczty sztandarowe, świętokrzyska "Solidarność", przedstawiciele władz miasta, regionu i świętokrzyscy parlamentarzyści.

Waldemar Bartosz, przewodniczący zarządu regionu świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność", przypomniał genezę powstania Święta 1 Maja. - Dokładnie 133 lata temu miały miejsce dość dramatyczne wydarzenia w Chicago. Wtedy tysiące ludzi wyszło na ulice, żeby demonstrować i domagać się ośmiogodzinnego dnia pracy i godziwej zapłaty. Pośród nich byli również Polacy.

- Dziś możemy mówić z satysfakcją, że doczekaliśmy skrócenie wieku emerytalnego. Oczekiwaliśmy też, że płaca będzie godziwa, przynajmniej ta minimalna i tak się stało. Oczekujemy nadal odpowiedniego funduszu socjalnego, aby ludzie, którzy ciężko pracują mogli odchodzić wcześniej na emeryturę. Chcemy też, żeby osoby, które nadal pracują na umowach śmieciowych były zatrudnione na umowach o pracę - mówił Waldemar Bartosz.

Senator PiS Krzysztof Słoń stwierdził, że dzisiejsza uroczystość wskazuje na prawdziwy wymiar pracy. - Pracy nie tylko jako źródło utrzymania, ale czegoś co ubogaca i rozwija życie człowieka. Dzisiejsza uroczystość ma wymiar społeczny, pokazujący jak wiele jeszcze w dziedzinie ludzkiej pracy jest do zrobienia, bo to bezrobocie, wyzyskiwanie, nieumiejętne gospodarowanie czasem pracy i odpoczynku. To są problemy współczesnego świata i ludzi pracy, dlatego bardzo ważna jest refleksja również pogłębiona o tą uroczystość związaną z patronem świata pracy, świętym Józefem - powiedział senator Słoń.

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO