Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Jak postępować z odpadami? Inauguracja kampanii

środa, 28 listopada 2018 13:57 / Autor: Michał Łosiak
Jak postępować z odpadami? Inauguracja kampanii
Jak postępować z odpadami? Inauguracja kampanii
Michał Łosiak
Michał Łosiak

„Postępuj świadomie z odpadami w Kielcach” – pod taką nazwą zainaugurowano dziś w budynku Urzędu Miasta specjalną kampanię informacyjną. To reakcja na niebezpiecznie zdarzenia, które były następstwem nieodpowiednich działań mieszkańców.

W tym roku na terenie naszego miasta wybuchło 180 pożarów związanych z odpadami. – Ruszamy z kampanią skierowaną do mieszkańców, a dotyczącą odpadów problemowych i niebezpiecznych, stwarzających zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz dla środowiska. Nasze doświadczenia są takie, ze zauważyliśmy, ze istnieje pewien problem wynikający z niedostatecznej znajomości zasad gromadzenia odpadów. Problem w tym, że ulegają zniszczeniu pojemniki na odpady, ale również altanki śmietnikowe. Są to duże straty materialne i środowiskowe. Zauważyliśmy również przypadki, kiedy w samochodzie po załadowaniu pojawił się dym. Chcemy ograniczyć ilość takich sytuacji do minimum – mówi Adam Rogaliński, przedstawiciel Urzędu Miasta Kielce.

Kampanię organizują Urząd Miasta Kielce, Państwowa Straż Pożarna, Inspektorat Ochrony Środowiska i kielecki Zakład ENERIS Surowce S.A. – Z uwagi na dość duży wzrost ilości odpadów poremontowych i budowlanych widzimy konieczność budowania świadomości na temat odpadów wśród kielczan. Kampanię będziemy prowadzić w najbliższym czasie. Kolejna odsłona już na wiosnę, kiedy rusza pełną parą czas intensyfikacji prac budowlanych i remontowych. Oprócz przekazywania informacji za pośrednictwem lokalnych mediów będziemy starali się dotrzeć do mieszkańców poprzez plakaty i ulotki informacyjne przekazywane zarządcom nieruchomości i spółdzielniom mieszkaniowym – tłumaczy Andrzej Dziewanowski, dyrektor operacyjny w firmie Eneris. – Nasze statystyki pokazuję, że co roku mamy ponad 150 pożarów śmietników. Są to podpalenia, ale również zaprószenia ognia m.in. z powodu wyrzucania niedopałków papierosów ze śmieciami. Pożar to również straty w mieniu wspólnym. W tych kontenerach mogą palić się inne wyrzucone materiały, stwarzające ogromne zagrożenie – dodaje młodszy brygadier Mariusz Góra, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Podczas konferencji inaugurującej kampanię zaprezentowano również specjalne plakaty pokazujące jakie odpady możemy wyrzucać do danych pojemników, czy kontenerów.

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO