MIASTO
ITS nie usprawni, a sparaliżuje miasto?
We wrześniu ubiegłego roku Urząd Miasta zerwał umowę z hiszpańską firmą, odpowiedzialną za realizację i wdrożenie w Kielcach Inteligentnego Systemu Transportowego. Były kontrahent nie zdołał nawet przeszkolić pracowników Ratusza, co sprawia, że skutki ewentualnej awarii mogą być naprawdę poważne.
System ITS został wykonany na około 50 skrzyżowaniach, a jego bardzo ważnym elementem (oprócz kamer) jest oprogramowanie przygotowane przez byłego kontrahenta. Mimo licznych wezwań firma odpowiedzialna za wprowadzenie Inteligentnego Systemu Transportowego w stolicy województwa świętokrzyskiego nie przeprowadziła dla pracowników cyklów szkoleń, co rodzi obawy o jego przyszłe funkcjonowanie. Tak twierdzi przynajmniej Maciej Bursztein, jeden z kieleckich radnych, który jakiś czas temu złożył w tej sprawie stosowną interpelację.
„Z informacji jakie otrzymałem, całe oprogramowanie jest hiszpańskie i autorskie, wykonane na potrzeby naszego miasta. Zdaniem specjalistów, bieżąca obsługa systemu jest możliwa, jednak jakiekolwiek zmiany, bez wsparcia byłego już wykonawcy, są niemożliwe. To rodzi obawy, że może dojść do paraliżu działania ITS”, czytamy w dokumencie złożonym przez lidera klubu Perspektywy.
Jakiś czas temu doczekaliśmy się oficjalnej odpowiedzi Agaty Wojdy, która… niejako potwierdza te obawy.
„ […] wskazuję, że firma Alumbrados Viarios Sociedad Anonima S.A., mimo wielokrotnych wezwań nie przeprowadziła praktycznego cyklu szkoleń związanych z obsługą systemu”, informuje prezydent Kielc.
W Ratuszu zaznaczają jednak, że w przypadku awarii Miejski Zarząd Dróg ma możliwość przywrócenia systemu do ustawień wprowadzonych przez zarządcę ruchu. Ponadto nad bieżącym działaniem systemu czuwać mają specjaliści.
Co jednak w przypadku, gdyby te środki ostrożności nie wystarczyły?
– W takim wypadku miasto musiałoby bardzo szybko znaleźć firmę, która będzie w stanie taką awarię naprawić. Ceny mogą być wtedy nieadekwatne i nierynkowe, co narazi Ratusz na dodatkowe koszty. Z tego powodu złożyłem tę interpelację. Jestem również w bezpośrednim kontakcie z panią prezydent i jej administracją. Oni wiedzą, że problem istnieje i nie zamiatają go pod dywan – mówi Maciej Bursztein, przewodniczący klubu Perspektywy w Radzie Miasta.
W tym momencie system ITS działa w trybie stało-czasowym (czyli niezależnie od rzeczywistego ruchu pojazdów).