MIASTO
Innowacyjny pomysł Politechniki
Politechnika Świętokrzyska za pomocą mikrosieci elektroenergetycznych oszczędza pieniądze. We współpracy z firmą Schneider Electric zaproponuje to rozwiązanie przedsiębiorcom.
W 2022 roku Politechnika Świętokrzyska uruchomiła największą w naszym kraju mikrosieć elektroenergetyczną. Struktura poprawia i bilansuje gospodarkę energetyczną w całym Kampusie. Innowacyjne rozwiązanie podnosi także poziom bezpieczeństwa.
– Od dłuższego czasu analizujemy rozwiązania w gospodarce energetycznej. Dzięki mikrosieci możemy się trochę uniezależnić od zewnętrznego dostawcy, ponieważ wymieniamy się energią wewnątrz Kampusu. Na dodatek nie płacimy opłaty dystrybucyjnej. Te doświadczenia chcielibyśmy z naszymi partnerami przekazywać dalej – mówi Artur Pawelec z Laboratorium Przemysłowego Niskoemisyjnych i Odnawialnych Źródeł Energii Politechniki Świętokrzyskiej.
W ramach podpisanej umowy z firmą Schneider Electric Polska, PŚ zaproponuje to rozwiązanie lokalnym przedsiębiorcom. Kielecka uczelnia odpowiedzialna będzie za koncepcję, zaś spółka za jej wykonanie.
– Od samego początku budowaliśmy naszą sieć z założeniem, aby w przyszłości dało się ją łatwo przenosić w inne miejsca. Tak jak u nas połączone niektóre budynki, tak chcemy to analogicznie przenosić na hale magazynowe czy szkoły i inne obiekty. Nasze rozwiązanie sprawdzi się zarówno u samorządowców, jak i przedsiębiorców – dodaje Artur Pawelec.