Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Innowacyjna operacja w szpitalu na kieleckim Czarnowie

czwartek, 23 marca 2023 09:44 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Innowacyjna operacja w szpitalu na kieleckim Czarnowie
Fot. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach
Innowacyjna operacja w szpitalu na kieleckim Czarnowie
Fot. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

71-letni pacjent Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, którego serce nie pracowało prawidłowo otrzymał bezelektrodowy rozrusznik serca. Operację u mężczyzny przeprowadził zespół pod kierownictwem  dr n. med. Wojciecha Gutkowskiego.

To był nowatorski zabieg w szpitalu na kieleckim Czarnowie. Starszy mężczyzna otrzymał szansę na dalsze życie. Specjaliści wykonali u niego operację, podczas której do jego serca wszczepili bezelektrodowy rozrusznik.

- Do tej pory wszczepialiśmy stymulatory w okolicy podobojczykowej. Takie rozruszniki są łączone z sercem specjalnymi elektrodami. Tym razem było inaczej. Stymulator został wszczepiony bezpośrednio do prawej komory serca, co nie wymagało żadnych przewodów łączących. Dodam, że taki stymulator bezelektrodowy to miniaturowe urządzenie wielkości dużej kapsułki witaminowej, o dziewięćdziesiąt procent mniejsze i lżejsze od klasycznego stymulatora. Jest to kompletny układ do stymulacji komorowej, pozbawiony elektod i wszczepiany prosto do prawej komory serca, za pomocą systemu cewników wprowadzanych przez żyłę udową – wyjaśnia dr n. med. Wojciech Gutkowski.

Bezprzewodowe rozruszniki są szansą dla tych pacjentów, u których nie jest możliwe wszczepienie stymulatora klasycznego.

- Mowa tu chociażby o tych, którzy mają zrośnięte żyły – powiedział specjalista.

Jak przekazała Anna Mazur – Kałuża, rzecznik szpitala na kieleckim Czarnowie 71-letni pacjent, który otrzymał bezprzewodowy stymulator serca czuje się dobrze. Urządzenie pracuje poprawnie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO