MIASTO
Ile kosztują zajęcia dodatkowe dla dzieci?
Zajęcia dodatkowe dla najmłodszych to inwestycja w przyszłość. Każdy rodzic chce, żeby jego pociecha była uzdolniona, wszechstronna i zdobywała miejsca na podium. I o ile ma się jedno dziecko, które chodzi na jedne zajęcia, to nie jest to duży wydatek. Ale co kiedy ma się ich kilkoro i każde ma inne potrzeby, ile kosztuje taka przyjemność?
W Kielcach jest wiele placówek dających dzieciom możliwość rozwijania talentów. Jedną z nich jest Dom Kultury Zameczek. Zajęcia wokalne, plastyczne, teatralne, taneczne, fotografia z grafiką komputerową- to tylko niektóre z jego bogatej oferty.
- Największą popularnością cieszą się u nas zajęcia wokalne, właśnie dlatego uruchomiliśmy trzecie studio piosenki. W naszym domu kultury swoje umiejętności doskonalą nie tylko dzieci, ale również młodzież, a nawet seniorzy. Cztery spotkania kosztują tu, w zależności od rodzaju zajęć, od 50 do 70 złotych miesięcznie. W porównaniu do innych miejsc, mamy konkurencyjne ceny - mówi Teresa Wołczyk- Rosołowska, dyrektor Domu Kultury Zameczek.
W Świętokrzyskim Centrum Sportu ceny wahają się od 60 złotych za miesięczny karnet wstępu na jedne zajęcia, do 100 złotych za karnet „open”, czyli taki, dzięki któremu można wchodzić na różne ich formy bez ograniczeń. - Największym zainteresowaniem cieszy się u nas akrobatyka. Każdego roku mamy również bardzo dużo chętnych na taniec i karate. Nabór trwa, rodzice wciąż mogą zapisywać swoje dzieci - informuje Kamila Drezno, prezes zarządu Świętokrzyskiego Centrum Sportu.
Oprócz wspomnianych kosztów, rodzice często muszą również zainwestować w zakup stroju sportowego lub instrumentu. Opiekunowie małych tancerzy powinni się także liczyć z opłatami turniejowymi oraz tymi związanymi z kostiumami szytymi na miarę, kupnem kosmetyków, czy butów.
W ostatnim czasie popularne stały się również zajęcia z samoobrony. W kieleckiej KRAV MADZE ich cena waha się od 70 do 130 złotych miesięcznie. - W naszym ośrodku pokazujemy, jak radzić sobie z różnymi sytuacjami, które są trudne zarówno fizycznie, jaki i psychicznie. Nie uczymy agresywnych zachowań. Staramy się, żeby dzieci mogły się u nas wyszaleć, wyrzucić z siebie wszystkie negatywne emocje. Nabór trwa, z zajęciami startujemy dopiero w październiku - informuje Andrzej Marczak, instruktor z centralnego ośrodka KRAV MAGA w Kielcach.
W Kielcach są również placówki, w których dzieci mogą doskonalić swoje umiejętności za darmo. Jedną z nich jest Młodzieżowy Dom Kultury. Niestety, liczba miejsc jest ograniczona, a dostać się nie jest łatwo. - Pierwszeństwo mają dzieci kontynuujące u nas naukę. Dla nowych uczniów był osobny nabór. Niektórzy we wrześniu rezygnują, dlatego jest też lista rezerwowa. Chętnych mamy bardzo dużo. Przychodzą do nas maluchy od piątego roku życia oraz młodzież do osiemnastego roku życia. Zajęcia w MDK są darmowe. Mile widziane są wpłaty do komitetu rodzicielskiego w wysokości 80 złotych rocznie, ale nie jest to obowiązkowe - mówi Luiza Sornat, zastępca dyrektora MDK.