MIASTO
Gwara wraca do życia
Mało kto ją zna, a tym bardziej używa. We wrześniu Wojewódzka Biblioteka Publiczna to zmieni.
W przystępny sposób będzie można zetknąć się z gwarą i zwyczajami ludowymi, pomogą w tym media społecznościowe oraz nowoczesne wystawy.
– Chcemy zainteresować wszystkie grupy wiekowe, a szczególnie dzieci i młodzież, ale również osoby dorosłe oraz seniorów, którzy pamiętają jeszcze gwarę – mówi Piotr Żak, koordynator wydarzenia ,, Gwara świętokrzyska - ocalmy ją od zapomnienia".
Jak będzie można zaangażować się w przedsięwzięcie?
– Zależy nam, aby zainteresowani nie byli tylko biernymi odbiorcami, ale też aktywnie włączali się w choćby współtworzenie słownika gwary świętokrzyskiej, udział w spotkaniach ze specjalistami prowadzącymi wykłady – wyjaśnia Piotr Żak.
We wrześniu odbędzie się cykl spotkań z wybitnymi językoznawcami, którzy przybliżą słuchaczom rolę i znaczenie gwary. Będą tomiędzy innymi prof. Katarzyna Kłosińska z Uniwersytetu Warszawskiego oraz profesorowie z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Odbędzie się również prezentacja utworów literackich pisanych gwarą. Na specjalnej wystawie będzie można zobaczyć też prace na roli i w gospodarstwie, stroje i zwyczaje ludowe oraz wiejskie gry i zabawy. Pojawią się reprodukcje obrazów znanych polskich malarzy, m.in. Włodzimierza Tetmajera, Piotra Stachiewicza i Jacka Malczewskiego. Będą wykorzystane również wycinanki z Bodzentyna autorstwa artystki ludowej Cecylii Czernikiewicz.